24 - Hudba

  1. Sbírkalupa Sbírka Oblastního muzea v Mostě, příspěvkové organizace
    ÚzemíPředměty ve sbírce pocházejí z území mosteckého okresu - Mostecko a Litvínovsko. Podstatná část pochází z Děkanského kostela v Mostě. Menší část pochází z vesnických kostelů (Holešice, Souš) a ze soukromých zdrojů (Hönig Osek).
    ObdobíSbírka převážně dokumentuje období od konce 17. stol. do 50. let 20. stol. Sbírka vznikla v 70. letech 20. stol. sloučením jednotlivých předmětů z litvínovského muzea, mosteckého muzea a bývalého hudebního archivu v Litvínově. Doplněna byla předměty po zániku souboru tamburašů v Litvínově.
    PředmětyVe sbírce jsou zastoupeny hudební nástroje dechové (dřevěné, plechové), smyčcové, bicí a klávesové. Ve sbírce je soubor tamburašských hudebních nástrojů. Ke sbírce náleží notový materiál - rukopisné opisy skladeb hudebních skladatelů 18. stol. (z kůru Děkanského kostela v Mostě a kostela minoritů v Mostě), dále soubor tištěného notového materiálu pro bývalý Mozartův symfonický orchestr v Litvínově.
    Obor24 - Další
    Počet předmětů231
    Podsbírka obsahuje archiválie
      Rozložení drobnějších hudebních nástrojů na policích regálu Umístění těžkých hudebních nástrojů - kotlů a tympánů v depozitáři Uložení převážně smyčcových hudebních nástrojů Klarinet, výrobce Fr. Soukup, Saaz (Žatec), z kůru Děkanského kostela Nanebevzetí P. Marie v Mostě Tubafon, pozůstalost bývalého Mozartova orchestru v Horním Litvínově Bráč, tamburašský nástroj, pozůstalost tamburašů z Chudeřína (městská část Litvínova) Pošetka, v čele taneční hudby 16. století Gusle, jednostrunný nástroj, Jugoslávie Pošeta, v čele taneční hudby 16. století a končí v ní jako poche nebo pochette v 17. a 18. století Pošeta, dolní část vyvinuta jako housle, ladění shodné s houslemi Hoboj, výrobce V. Kohlert & Söhne Graslitz (Kraslice), z pozůstalosti Mozartova orchestru Malý buben-tamburo, z pozůstalosti Mozartova orchestru v Horním Litvínově Fagot, výrobce V. Kohlert & Söhne Graslitz (Kraslice) Pohled na uložení tamburašských nástrojů Tam-tam, buben primitivní konstrukce, původem z Afriky Balalajka, drnkací hudební nástroj Velký tympán, ladění in G, konstrukce kotle před r. 1800 Tympán kostelní, konstrukce kotle před r. 1800 Velký buben, z pozůstalosti Mozartova orchestru v Horním Litvínově Vojenská signální polnice pruské armády, na korpusu znak - pruská orlice Hoboj, konstrukce vyvinuta po 1751, výrobce A. Wandenberg Kytara, strunný nástroj trsací Citera, oblíbený hudební nástroj zejména v lidovém prostředí ve 2. polovině 19. století Dvojflétna, typ směřující k technice bordunové, 16. století Klarinet, konstrukce vyvinuta po roce 1800, výrobce J. Mesant, Prag (Praha) Trubka signální, v přirozeném ladění bez ventilů, výrobce Jos. Stark, Görkau (Jirkov), 1835 Malý buben městské grady, na korpusu znak města Mostu, na bláně zápis o posledním oznámení (30. březen 1890) Lesní roh přirozený, dechový nástroj Malý tympán, ladění in C, konstrukce kotle před r. 1800  Tamburina, bicí hudební nástroj-perkusní, v korpusu zasazeny činelky-chrastítka, pod blánou do kříže zvonečky