7 - Entomologická

  1. Sbírkalupa Sbírka Ostravského muzea
    Odkaz na www stránkyhttp://www.ostrmuz.cz
    ÚzemíNejvětší část materiálu pochází z Palearktické oblasti, z toho nejvíce ze střední Evropy, především z Česka a Slovenska; největší procento pak z regionu severní Moravy. Mimo to je dokladován materiál z celého světa, malá procenta z různých řádů hmyzu pochází z orientální, etiopské a australské oblasti, také z jižní Ameriky.
    ObdobíNejstarší doklady pochází z 19. století, většina sběrů pak z průběhu 20. století do současnosti. Základem sbírky jsou centrální sbírky brouků (Coleoptera) a motýlů (Lepidoptera). U brouků se jedná o konfiskáty z poválečné doby a o sbírky ucelené nebo dílčí, pocházející např. od P. Pekarského, R. Wawerky, J. Kostelníka, O. Marka, M. Rešky, S. Laibnera, P. Laštovky, K. Majera, J. Vondřejce, E. Hudečka a P. Štourače. U motýlů se jedná především o ucelenou sbírku A. Rudolfa a o rozsáhlé sbírkové materiály od J. Tajduše, P. Pekarského, J. Pijáčka, L. Stiovy a dalších. Z jiných řádů hmyzu jsou také zastoupeny ploštice (Heteroptera) a rovnokřídlí (Orthoptera) především od B. Dobšíka, vážky (Odonata) z regionálních sběrů a sběrů L. Stiovy, blanokřídlí (Hymenoptera) a dvoukřídlí (Diptera) od J. Čepeláka, P. Laštovky a M. Staňka. Součástí entomologické podsbírky jsou také další materiály bezobratlých – měkkýši (Mollusca) od S. Máchy, také chvostoskoci (Collembola) a blechy (Siphonaptera). Správci sbírky byli A. Rudolf v 50. letech 20. století, L. Kempný v letech 1963–1974, Z. Prymus v letech 1975–1980, M. Foral v letech 1982–1992 a J. Vávra v letech 1993–2024. Sbírka byla od 50. let 20. století průběžně prezentována návštěvníkům formou různých typů výstav a expozic.
    PředmětyVětšina dokladových exemplářů sbírky Ostravského muzea je tvořena převážně zástupci řádu brouků (Coleoptera) a motýlů (Lepidoptera), a to přibližně z 80 % všech depozitních exemplářů. Ostatní řády hmyzu a bezobratlých jsou tvořeny mnohem menším počtem dokladů. Jedná se o zástupce řádů blanokřídlých (Hymenoptera), dvoukřídlých (Diptera), ploštic (Heteroptera), rovnokřídlých (Orthoptera), vážek (Odonata), švábů (Blattodea), kudlanek (Mantodea), pošvatek (Plecoptera), síťokřídlých (Neuroptera), srpic (Mecoptera), chrostíků (Trichoptera) a také měkkýšů (Mollusca), chvostoskoků (Collembola) a blech (Siphonaptera). Drtivá většina materiálu je preparována na sucho, pouze malá část materiálu je uložena v konzervačních tekutinách (líh aj.) nebo jako mikroskopické preparáty (Collembola, Siphonaptera). Z nejvýznamnějších exemplářů je možno uvést typový materiál, podle kterého byly druhy popsány. U holotypů se jedná o 5 druhů brouků z čeledi drabčíkovitých (Staphylinidae), u paratypů o 15 druhů brouků z čeledí Staphylinidae, Leiodidae a Scarabaeidae a 3 druhů dvoukřídlých (Diptera). Dále sbírka obsahuje 10 exemplářů dnes již vyhynulého poddruhu motýla jasoně červenookého (Parnassius apollo strambergensis) a také unikátní dokladovou sbírku mezidruhového křížení vřetenušek (Lepidoptera) od J. Pijáčka. Sbírku tvoří přibližně 200 000 exemplářů bezobratlých.
    Obor7 - Entomologická
    Počet předmětů339
      Brouci čeledi střevlíkovitých (Carabidae) Brouci čeledi potápníkovitých (Dytiscidae) Brouci čeledi stehenáčovitých (Oedemeridae) Zástupci řádu vážek (Odonata) Brouci čeledi Leiodidae: Cholevinae Brouci čeledi Leiodidae: Leiodinae Brouci čeledi Leiodidae: Leiodinae 2 Zástupci řádu dvoukřídlých (Diptera) 2 Motýli čeledi obalečovitých (Tortricidae) Zástupci řádu dvoukřídlých (Diptera) Zástupci řádu ploštic (Heteroptera) Denní motýli: soumračníkovití a ostruháčkovití Denní motýli: Jasoň červenooký Denní motýli: Jasoň červenooký 2 Noční motýli: bourovcovití Denní motýli: otakárkovití Sbírka blech (Aphaniptera) Noční motýli: bourovcovití, martináčovití Entomologický depozitář 1 Entomologický depozitář 3 Brouci čeledi kůrovcovitých (Scolytidae) Zástupci řádu blanokřídlých (Hymenoptera): mravenci (Formicoidea) Motýli čeledi molovitých (Tinneidae) Polymorphismus u vřetenušky Zygaena ephialtes Entomologický depozitář 2 Denní motýli: otakárkovití 2 Denní motýli: otakárkovití, babočkovití, perleťovci, aj. Denní motýli z čeledi modráskovitých (Lycaenidae)