14 - Militária

 1. Sbírkalupa Sbírka Městského muzea a galerie v Hranicích
  ÚzemíMilitaria pocházejí převážně z území střední a východní Evropy, dále z Balkánu, Turecka, východní Asie a Afriky.
  ObdobíSbírku militarií lze časově zařadit do období od 17. století až 40. let 20. století. Většina sbírkových předmětů obohatila sbírku muzea v období jeho vzniku, na začátku 20. století.
  PředmětySbírka obsahuje 142 evidenčních čísel, pod kterými je vedeno přes tři stovky kusů jednotlivých exponátů, a to chladné zbraně (šavle, jatagany, kopí, bodáky, kordy) a palné zbraně (lovecké, ale hlavně vojenské pušky a pistole), v menším počtu také munice a výstroj (přilba, polní lahve, šermířská kukla, část brnění). K zajímavým exponátům patří například dýka v dřevěné pochvě potažené velbloudí kůží ze severní Afriky, orientální puška s katalánským zámkem, námořnický kord, honosná křesadlová pistole z Turecka z bílého kovu bohatě zdobená ornamenty, ozdobná křesadlová pistole z období 1720 až 1750.
  Obor14 - Militária
  Počet předmětů270
   Balkánská pistole, zdobená Vojenský Bodák M 1854 Vojenský Bodák Mannlicher Hlaveň Mannlicher 1895 Bodák Mannlicher M 1895 Honosná terčovnice s oktagonálně zakončenou hlavní Ocelový bodák Lorenz 1867 Nástražný samostříl s křesadlovým zámkem Křesadlová pistole ozdobná Perkusní kulovnice s ozdobnými prvky Šavle Karabela s koženou pochvou Vojenský tesák M 1862 Stříbrná křesadlová pistole Perkusní kulovnice Wänzel M 1854/67 Werndl M 1867 s anglickou pažbou Uložení dlouhých palných zbraní Uložení sbírkových předmětů patřících do podsbírky militária Uložení sbírkových předmětů Arabská dýka se zdobenou čepelí Bodák Mannlicher M 1895 mužstvo Myslivecká puška krátká M 1807 Perkusní pistole, úprava Lovecká perkusní puška Křesadlová pistole s mosaznými prvky Perkusní kulovnice Wänzel M 1862/67 Opakovací puška Winchester M 1895 Křesadlová pistole s mosaznými prvky Salonní kulovnice s anglickou pažbou