25 - Keramika a porcelán

  1. Sbírkalupa Sbírka Muzea Cheb
    PředmětyPrvní kusy keramiky jsou součástí muzejní expozice již od roku 1874, jako samostatná podsbírka se utvářela od poloviny 70. let minulého století. Do té doby byly předměty součástí jednotného nestrukturovaného muzejního fondu, později národopisných sbírek.
    V dnešní podsbírce jsou zastoupeny užitné a dekorativní předměty z hrnčiny, kameniny, tovární bělniny a porcelánu. Vedle kuchyňského nádobí tvoří podstatnou část fondu kachlové kamnářské zboží z produkce místních kamnářských dílen. Muzejní sbírka se zaměřovala vždy výrazněji na keramické předměty, jejichž výroba měla na Chebsku bohatou historii. Porcelán byl do sbírek zařazován více méně nahodile.
    Základ muzejní sbírky keramiky a porcelánu se začal utvářet již od samého počátku muzea. Významné přírůstky přicházejí do muzea v roce 1928 spolu se soukromou sbírkou františkolázeňského lékaře dr. Michaela Müllera, se sbírkou Karla Lederera z Kynšperka nad Ohří, kterou muzeum získává v roce 1938, a sbírkovými předměty z bývalého národopisného muzea v Chebu. Následně je sbírka doplňována poválečnými sběry a současnými akvizicemi, přičemž jsou preferovány regionální vazby.
    Mezi nejcennější kusy podsbírky patří chebské mísy či talíře – hrnčinové zboží s kobaltovým dekorem s převahou fantaskních architektonických motivů. Nejstarší z talířů nese dataci 1693. Bohaté zastoupení mají rovněž tzv. rybí talíře. Z kameninových výrobků jsou nejcennější dva skalenské džbány s cínovou montáží a plastickým dekorem. Jeden z nich nese dataci 1798.
    V letech 1981–1982 provedlo muzeum dokumentaci výroby v provozovně 03 Aš-Mokřiny výrobního družstva Keramo Kožlany, při které získalo do sbírek kolekci tehdy vyráběného keramického nádobí. V roce 1982 přichází do muzejních sbírek soubor keramiky a porcelánu z dílny krásenského keramika Williho Russe, tak jak tato podlehla konfiskaci v roce 1946. Součástí souboru jsou i autorova reliéfní kachlová kamna s národopisnou tematikou, která byla původně určena pro expozici chebského národopisného muzea. K výraznému obohacení porcelánu v podsbírce přispěl v roce 1996 nákup secesní toaletní soupravy z produkce loketské továrny na porcelán a fajáns Springer & Co. z doby kolem roku 1900. Od 90. let 20. století se akvizice pro podsbírku keramiky a porcelánu zaměřuje na předmětnou dokumentaci vybavení domácnosti s časovým horizontem 30. až 70. let minulého století. Současnou produkci keramického řemesla na Chebsku reprezentují ve sbírce práce manželů Svobodových.
    .