9 - Archeologická

  1. Sbírkalupa Sbírka Muzea Blansko
    PředmětyHlavní část tvoří soubor nálezů z raně středověkých hutnických a železářských dílen, zkoumaných v 60.–80. letech. Nejhustší koncentrace lokalit s doklady železářských pecí, odpadních skládek a kutišť železné rudy byla zjištěna na katastrech obcí Olomučany a Habrůvka. Několikatisícová kolekce nálezů zahrnuje pozůstatky hutnických pecí v podobě výmazů a omazů jejich stěn, velké množství dyzen, železné rudy, odpadní strusky, keramických nádob a jejich fragmentů nebo ojedinělých kamenných rotačních brusů. Mezi unikátní artefakty z hutnických dílen se jednoznačně řadí nálezy dvou železných lup s roztětím, dva železné nástroje na odpich železné rudy a výhňová lopatka. Kromě raně středověkých železářských dílen, byla v 70. letech prozkoumána i poměrně vzácná hutnická dílna z pozdní doby římské na katastru Sudic u Boskovic.
    Součástí podsbírky jsou i soubory nálezů sběrového charakteru ze středověkých hradů na Blanensku zahrnujících například cenný soubor kachlů z hradu Blansek nad Pustým žlebem, nebo četné nálezy železných střel do kuší z okolí těchto hradů. Významný je pak materiál z výzkumů Lubomíra Konečného a Jiřího Merty z opevňovacích poloh v okolí Nového a Starého Hradu, obsahující i celé nádoby důležité pro datování fortifikací.
    Podsbírka dále obsahuje soubory pravěkých a středověkých nálezů z nížinných sídlišť z katastrů Boskovic, Vratíkova, Bořitova, Býkovic, Černé Hory, Lipůvky, Holštejna nebo Obory, odkud například pochází početný soubor nálezů z halštatské kovozpracující dílny odkryté v 70. letech na úpatí výšinného sídliště Malý Chlum u Krhova. Najdeme zde i soubory pravěkých a středověkých nálezů z jeskynní Moravského Krasu (Kateřinská a Rytířská jeskyně, jeskyně Koňská jáma, Výpustek, Býčí skála nebo Dagmar).