24 - Fond Beneš Metod Kulda

  1. Sbírkalupa Sbírka Muzea v Ivančicích
    ÚzemíMateriály, které pozůstalostní fond B. M. Kuldy (1820-1903) obsahuje, pocházejí z území Čech a Moravy.
    ObdobíMateriály, které pozůstalostní fond B. M. Kuldy obsahuje, pocházejí z 19. - 20. století, přičemž převažují materiály z 19. století.Počátek existence pozůstalostního fondu B. M. Kuldy (ivančický rodák) se datuje do roku 1903, ve kterém muzeum získalo z Kuldova odkazu mimo jiné jeho literární pozůstalost. Fond odborně zpracovala Olga Uhrová.
    PředmětyPozůstalostní fond obsahuje literární tvorbu B. M. Kuldy (rukopisy, tisky), rukopisy náboženského obsahu, korespondenci, diplomy, gratulační alba, fotografie (např. alba fotografií kněží, Kuldových přátel, aj. ), osobní dokumenty a další materiályvztahující se k B. M. Kuldovi.Dále jsou ve fondu zastoupeny rukopisy různých osob a dalších sběratelů pohádek a pověstí (např. J. L. O. Kramoliš, aj.), které byly součástí Kuldovy pozůstalosti.
    Obor24 - Další
    Počet předmětů1029
    Podsbírka obsahuje archiválie
      Beneš Metod Kulda: Církevní rok, díl IV., rukopis Beneš Metod Kulda: Deklamovánky, rukopis Beneš Metod Kulda: Růženec (povídka), rukopis Beneš Metod Kulda: Životopis Tomáše Procházky, kaplana v Ivančicích. Rukopis Beneš Metod Kulda: Na oslavu stříbrné svadby, jižto slavil dne 15. srpna 1878 vůdce národa Českého Pán František Ladislav Dr. Rieger, rukopis. (Vyšlo v knize B. M. Kuldy Kaleidoskop) Pohádky a pověsti z Rožnovska, rukopis B. M. Kuldy Beneš Metod Kulda: Moravské národní pohádky, díl I., nákladem R. Prombergra knihkupce v Olomouci, 1922, k tisku upravil K. Hikl, ilustroval Adolf Kašpar Beneš Metod Kulda: Svadba v národě Česko-slovanském ..., Olomouc, 1890  Beneš Metod Kulda: Kaleidoskop, Praha, 1898 Beneš Metod Kulda: Štědrovečerní dar. Písně a básně pro mládež, se šesti původními nápěvy a s jedenadvaceti původními obrázky. Praha, 1895 Beneš Metod Kulda: Jiskry a plaménky, Praha, 1899 Kázání B. M. Kuldy, 1846, rukopis Beneš Metod Kulda: Písně a Básně pro školy národní, Brno, 1856 Beneš Metod Kulda: Legendy. Životy svatých a světic Božích na každý den celého roku, sv. IV., Praha, 1894 Dopis B. M. Kuldy svému otci Václavu Kuldovi, Brno 4. 1. 1858, (přání k novému roku) Poznámky B. M. Kuldy z vizitací pražských škol z let 1875-1876 Liber analisis atque versionis graecae - školní sešit B. M. Kuldy Kniha příjmů a výdajů, zápisy  B. M. Kuldy z let 1864-1867 Moravské národní pohádky. Ze sbírky Beneše Metoda Kuldy vybrala a k tisku připravila Olga Uhrová, vydalo nakladatelství Velehrad v Olomouci, 1942, ilustroval Michael Florian Dopis Frant. Charváta, řed. obecné a měšťanské školy v Ivančicích a c. k. okr. škol. inspektora, zaslaný B. M. Kuldovi, Ivančice 6. 7. 1896, (pozvání na školní radovánky, poděkování za přízeň škole) Blahopřání spolku Beseda Dobrovský v Praze B. M. Kuldovi k jeho 75. narozeninám, 50letému kněžství a 25letému kanonikátu, 1895 Diplom čestného členství Katolické vzdělávací hospodářské jednoty Uložení fondu Beneš Metod Kulda Diplom čestného členství Spolku hluchoněmých v Praze pro B. M. Kuldu, 1885 Josef Lucian Ondřej Kramoliš: Má vlastní biografie a Zpomínky z Besed, sbírka druhá, 1856, rukopis Uložení fondu Beneš Metod Kulda Uložení fondu Beneš Metod Kulda Moravané B. M. Kuldovi k Abrahamovinám, 1870. Album fotografií kněží a bohoslovců z Moravy Kniha blahopřejných dopisů zaslaných B. M. Kuldovi k jeho 80. narozeninám. Na snímku dopis, který B. M. Kuldovi zaslal ThDr. Antonín Cyril Stojan, poslanec Říšské rady, Dražovice 6. 4. 1900