25 - Lidové umění

  1. Sbírkalupa Sbírka Ostravského muzea
    PředmětyPodsbírka Lidové umění obsahuje několik různorodých skupin předmětů. Jsou to: dřevořezby (sochy svatých a postavy v krojích), betlémy (vyřezávané, keramické, papírové aj.), domácí oltáře (vyřezávané), nábytek (truhlice, skříně, židle aj.), kraslice, loutky, domácí divadla a další. Předměty pocházejí vesměs z 19. a 20. století. Například některé polychromované sochy svatých jsou z původní sbírky učitele Karla Jaromíra Bukovanského (1844–1932), zakladatele ostravského muzejnictví.
    Pozoruhodná je kolekce polychromovaných vyřezávaných „gorolů“ (horalů) při práci na výrobě šindelů a muže troubícího na trombitu (píšťalu) v horalských krojích Těšínského Slezska, nebo velké dřevěné figury horníka s kahanem, ženy v těšínském kroji s knihou a horala se založenýma rukama od řezbáře Jindřicha Nytry (1891–1948). Vzácné jsou dvě polychromované figurky muže v zimním těšínském kroji a dívky v pracovním těšínském kroji s kosou v ruce, obě z 19. století. Výjimečná je nevelká figura lyžaře-horala s odnímatelnými lyžemi i hůlkami, patrně z téže doby.
    Z betlémů zasluhuje pozornost zejména vyřezávaný polychromovaný betlém Karla Kojetinského z 80. a 90. let 19. století s datací na jednotlivých součástech (56), betlém z Marklovic (98 součástí) nebo keramický s 23 drobnými součástmi z dílny Heřmana Mansfelda (1899–1984)
    Největší zastoupení v lidovém nábytku mají malované truhlice a skříně z oblasti Těšínska.