Výsledky vyhledávání

Výsledky vyhledávání - RSS 2.0 Váš dotaz: Kód sbírky = "^ces_us_cat sb0000004^"
Nalezeno záznamů: 36

  1. 1. 24 - Banka semen ohrožených druhů

    Sbírkalupa Sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci
    PředmětyŽivé vzorky semen, případně dalších dormantních diaspor vyšších rostlin, převážně vzácných a ohrožených druhů rostlin. Vzorky jsou po zpracování a otestování klíčivosti ukládány v podmínkách snížené vlhkosti a teploty.Hlavním úkolem BSOD je pořizovat přiměřené zásoby semen vybraných druhů plané flóry, upravovat je a dlouhodobě uskladňovat pro potřeby eventuálního posílení nebo úplného obnovení původních populací.


  2. 2. 24 - Botanika - Bryophyta

    Sbírkalupa Sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci
    PředmětyHerbářobé položky (sušené stélky mechorostů) jsou uloženy ve skládaných papírových obálkách a opatřeny klasickými herbářovými schedami. Obálky v papírových složkách jsou uchovávany ve speciálních kartónových krabicích v botanickém depozitáři. Herbář je uspořádán systematicky podle rodů a čeledí. Na 343 evidenčních kartách je zapsáno hromadným způsobem evidence cca 20000 ks herbářových položek mechorostů. Novější sběry jsou již vedeny v kusové evidenci. Celkem herbář čítá asi 22 000 položek (stav k r. 2019).


  3. 3. 24 - Botanika - diversae

    Sbírkalupa Sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci
    PředmětyPodsbírka obsahuje předměty dokumentující rostliny, houby a vegetaci jinými než klasickými herbářovými metodami. Převážnou část sbírky tvoří botanické ilustrace od různých autorů. Jedná se o kolorované kresby Josefa Dohnala a Josefa Weisera a několik perokreseb Magdy Bábkové-Hrochové. Rostliny jsou kresleny podle živých exemplářů z přírody i z kultury, detaily jednotlivých částí rostlin bývají rozpracovány, u mnoha kreseb je také uvedena lokalita a datum, čímž ilustrace získávají dokumentační hodnotu. Další důležitou součástí podsbírky je kolekce grafik od autorské dvojice Ettinghausen a Pokorny, vytvořená metodou přírodního tisku v polovině 19. století ve Vídni. Podsbírka dále obsahuje diapozitivy, fotografie jesenické přírody a realistické modely hub. Celkem čítá bezmála 1700 předmětů (stav k r. 2019) vedených v kusové evidenci.


  4. 4. 24 - Botanika - Lichenes

    Sbírkalupa Sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci
    PředmětySbírka je tvořena herbářovými položkami lišejníků, které byly obvykle sbírány i s podkladem (kameny, větve, půda aj.), vypovídajícím o ekologických preferencích daného taxonu. Rostliny jsou uloženy v typizovaných složených obálkách. Obálky jsou opatřeny herbářovými schedami. Položky stejného rodu jsou uloženy ve složkách a ty pak v kartónových krabicích v botanickém depozitáři. Herbář je uspořádán systematicky podle rodů. Na 218 inventárních kartách je zapsáno hromadným způsobem evidence cca 8000 kusů herbářových položek, zejména staršího data sběru. Novější sběry jsou již vedeny v kusové evidenci. Celkem herbář obsahuje více než 10 000 lichenologických položek (stav k r. 2019).


  5. 5. 24 - Cín

    Sbírkalupa Sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci
    PředmětyNyní je ve fondu evidováno 1 010 kusů . Fond nebyl v posledních letech doplňován. Ve sběrném programu se počítá s rozšiřováním fondu pomocí darů a nákupů se zaměřením na olomoucké případně moravské cínaře.


  6. 6. 24 - Geologie krasu

    Sbírkalupa Sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci
    PředmětySbírkový fond geologie krasu představují sbírkové předměty, které mají vztah ke vzniku a vývoji krasových jevů a tvarů. Soustřeďuje se v něm přírodní materiál, který prezentuje jak jevy primární, tj. proces rozrušování krasových hornin, např. různé typy projevů koroze, eroze, selektivního krasovění apod., tak i jevy sekundární, vznikající druhotným vyplňováním krasových puklin, dutin a jeskynní , tj. různé typy jeskynních sedimentů (jak hlinitých, tak i písčito štěrkových), sintrové hmoty ve všech formách tvarech a typech, paleontologické (především osteologický materiál) nálezy v jeskyních atd. Sbírkový fond geologie krasu má několik základních skupin, které kras ve sbírce VMO zastupují. Jsou to: primární a sekundární krasové jevy, krasové lokality a jeskyně Olomouckého kraje, záchranná dokumentace těžených vápencových lokalit, srovnávací sběry na krasových územích ČR. Snahou a cílem při vytváření fondu geologie krasového v rámci sbírky VMO je doplňovat ho tak, aby co nejreprezentativněji charakterizoval problematiku krasu nejen lokálně, ale v celém rozsahu karsologické problematiky obecně a jsou proto do něj zařazovány vzorky různých typů a tvarů primárních a sekundárních krasových jevů z řady lokalit z celé ČR a příležitostně i ze zahraničí.


  7. 7. 24 - Historické hodiny

    Sbírkalupa Sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci
    PředmětyJedná se o soubor předmětů - hodin, dokumentující uměleckohistorický vývoj hodin nemechanických a mechanických. Převážně jsou zde obsaženy mechanické hodiny (stolní, nástěnné, stojací, obrazové, kapesní). Cenný je i soubor předmětů, které se dochovaly ze starého olomouckého orloje.


  8. 8. 24 - Hudební

    Sbírkalupa Sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci
    PředmětyZáklad fondu tvoří hudební nástroje. Jsou zde i velmi vzácné kusy, např. žirafový klavír, barokní klariny apod. Zajímavou částí fondu jsou hrací strojky a orchestriony. Ve větším množství je ve fondu zastoupen i notový materiál , který je postupně zpracováván pro potřeby badatelů.


  9. 9. 24 - Ikony

    Sbírkalupa Sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci
    Předmětydeskové obrazy, kovové přenosné ikony, kovové žehnací kříže.


  10. 10. 24 - Kartografická

    Sbírkalupa Sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci
    PředmětySbírku tvoří zejména mapy ( zeměpisné, politické, tematické, školní ), plány, atlasy a glóby. Součástí sbírky jsou rovněž geografické modely a pomůcky.

Výsledky vyhledávání - RSS 2.0 Váš dotaz: Kód sbírky = "^ces_us_cat sb0000004^"
Nalezeno záznamů: 36