Výsledky vyhledávání

Výsledky vyhledávání - RSS 2.0 Váš dotaz: Kód sbírky = "^ces_us_cat sb0000352^"
Nalezeno záznamů: 21

  1. 1. 24 - Další - Památník II. světové války Hrabyně

    Sbírkalupa Sbírka Slezského zemského muzea
    PředmětyPodsbírka je tvořena především trojrozměrnými předměty, které se váží k dějinám II. světové války. Jedná se především o textilie - uniformy a výstrojní součásti z let 1938 - 1985. Dále jsou zde palné zbraně - pušky, revolvery, samopaly z období let 1930 - 1970, stejně jako různé vojenské přístroje (např. na měření radiace, radiostanice, zaměřovače, dalekohledy, náboje a modely nábojů, nášlapné miny, granáty, apod.) z období 70. a 80. let. Součástí podsbírky jsou předměty z pozůstalosti vězňů koncentračních táborů - součásti oblečení,výrobky vězňů, látková označení vězeňských obleků.Významnou částí je soubor předmětů, dokumentující činnost čs. pilotův zahraničních jednotkách za II. světové války. Tuto část podsbírky tvoří uniformy a výstrojní součástky čs. pilotů, přístrojové vybavení, listinný materiál - letecké deníky, průkazky, formuláře, učebnice, dále časopisy a tiskoviny, které se váží k letecké tematice. Soubor doplňuje 8000 negativů z činnosti čs. pilotů na západní a východní frontě. Tato část podsbírky je dále doplňována, akviziční činnost se nadále soustřeďuje na militaria z období 1939 – 1945. Sbírkový fond je tvořen více než 3000 sbírkových předmětů.


  2. 2. 24 - Dendrologická

    Sbírkalupa Sbírka Slezského zemského muzea
    PředmětySbírka je tvořena zejména herbářovými položkami dřevin, šiškami a dřevy. Významné jsou soubory zástupců některých rodů tvořících základ studijního a dokumentačního materiálu pro flory České republiky a celé Evropy (Acer, Rhododendron, Betula, Rubus, Crataegus, Rosa, Quercus aj.).


  3. 3. 24 - Divadelní

    Sbírkalupa Sbírka Slezského zemského muzea
    PředmětyObsahuje sbírkové předměty z oblasti profesionálního i ochotnického divadla a je rozdělena do 11 tematických skupin (fondů). Nejrozsáhlejší části je fond fotografií, programů, plakátů a divadelních textů a nejvýznamnější je fond scénografie a loutek. Fond divadelních textů zahrnuje texty k lidovým hrám, pro loutková divadla, ochotnické knihovničky, českou i světovou dramatiku, režijní knihy a texty her. Fond programů, plakátů a pozvánek obsahuje materiály týkající se německého divadla v Opavě (1932-37), Divadelní ochotnické jednoty Opava (1918-38), Českého divadla v Olomouci (1931-44), kočovných společností (1918-45) a soustavnou dokumentaci divadel po roce 1945 včetně amatérských souborů. Fond odborné literatury zahrnuje teoretické a historické publikace s divadelní tématikou a fond scénografických návrhů, návrhů kostýmů a loutek obsahuje většinou návrhy k ostravským a opavským inscenacím. Fond sbírka fotografií dokumentuje inscenace moravských a slezských divadel zejména za posledních 60 let. Fond kostýmů obsahuje především kostýmy z Národního divadla moravsko-slezského v Moravské Ostravě (20. – 30. léta 20. stol.) a opavského divadla. Fond sbírka loutek a loutkových divadel zahrnuje kromě loutek také dekorace a loutkové scény. Podsbírka dále obsahuje výstřižky, kritiky a články s divadelní tématikou, zvukové nahrávky a audiovizuální záznamy. Součástí jsou i pozůstalosti zahrnující korespondenci, písemnosti a osobní archivy a sbírka trofejí tvořící nejmenší soubor podsbírky obsahující stuhy, medaile a jiné drobné předměty vztahující se k divadelní činnosti.


  4. 4. 24 - Muzeologická

    Sbírkalupa Sbírka Slezského zemského muzea
    PředmětyJe tvořena třemi fondy - muzeologickým, plakátů, map a plánů. Muzeologický fond dokumentuje činnost muzeí (především SZM a ostatních muzeí v Moravskoslezském kraji). Jedná se o propagační tiskoviny (pozvánky na výstavy, vstupenky, oznámení, skládačky, informativní materiály, průvodce, pohlednice, programy akcí, kalendáře), katalogy výstav a sbírek, monografie, scénáře výstav, sborníky, spisový materiál muzeí atp. Fond plakátů osahuje plakáty především SZM a ostatních muzeí v Moravskoslezském kraji, resp. ČR, převážně plakáty výstav, expozic, programů akcí, přednášek. Fond map a plánů sdružuje faksimile a xerokopie map historických zemí českého státu pocházejících ze 17. – 19. století, originály i faksimile nebo kopie map politických okresů od roku 1900, zemského zřízení, krajského zřízení a správního rozdělení ve 20. století, dále pak demografické, hospodářské a církevní mapy.


  5. 5. 24 - Muzikologická

    Sbírkalupa Sbírka Slezského zemského muzea
    PředmětyJe rozdělena do tematických skupin (fondů). Nejdůležitější je fond A - rukopisy, staré tisky, díky němuž je muzikologické pracoviště členem IAML (Mezinárodní asociace hudebních knihoven, dokumentačních center a archivů). Ve fondu B – libreta jsou zastoupeny tisky operních libret slezské provenience, kramářské písně, kancionály atd. Ve fondu C - programy, plakáty, pozvánky jsou shromážděny podklady z hudebních produkcí profesionálních a částečně i amatérských souborů z regionu. Fond D - teoretická díla obsahuje rukopisná i tištěná díla o hudební teorii, nástrojové školy, zpěvníky apod. Fond E - hudební nástroje je dalším vyhledávaným zdrojem informací, zvláště cenné jsou dvě skupiny - sbírka smyčcových nástrojů a historických klavírů. Hlavní součástí fondu F - ikonografie jsou scénografické návrhy vniklé pro severomoravské a slezské operní a baletní soubory. Fond G - písemnosti, pozůstalosti obsahuje písemnosti, zejména z pozůstalostí různých osobností regionu, např. V. Kálika, P. Křížkovského atp. Ve fondu H - zvukové záznamy jsou záznamy ve formě nahrávek na historických i soudobých nosičích. Fond I - články, referáty, kritiky obsahuje materiály převážně výstřižkového a rukopisného charakteru, které vznikly buď určitou činností konkrétní osobnosti regionu, nebo se váží k činnosti regionálních souborů. Fond J - filmový archív je ponejvíce tvořen fotografiemi z regionálních představení a koncertů, dále jsou jeho součástí fotografie, které se vážou k osobnostem regionu. Fond M - notový materiál tištěný a rozmnožený vznikl po převzetí sbírek hudebnin ze zámku Hradec n. M. a SÚ ČSAV, je rozšiřován nejvíce z pozůstalostí a dary, slouží k rychlé orientaci především v klasické a romantické hudební literatuře, projevují o něj zájem zejména výkonní umělci. Fond N - grafika obsahuje zejména grafické listy s výjevy oper na libreta P. Metastasia, pohlednice s portréty hudebních osobností apod. Fond T - trofeje, plakety zahrnuje třírozměrné předměty, které získaly jako ocenění regionální soubory.


  6. 6. 21 - Fotografie, filmy, videozáznamy a jiná média

    Sbírkalupa Sbírka Slezského zemského muzea
    PředmětyJe rozdělena do sedmi fondů. Ve fondu výtvarné fotografie jsou uloženy černobílé a tónované výtvarné fotografie předních českých fotografů-výtvarníků (O. Schicka, R. Jandy, M. Bílka, B. Sousedíka, J. Štreita, V. Koláře P. Sikuly. M. Poláška a F. Zvardoně). Ve fondu barevné fotografie na stálobarevném materiálu jsou zastoupeny především práce se zaměřením na oblast severní Moravy a Slezska vynikající spíše popisností než tvůrčím projevem. Fond pohlednic se vyznačuje především místopisnou tematikou se zaměřením na Slezsko – důležitá je hlavně dokumentační hodnota, avšak jsou zde i doklady tvůrčí práce autorů a v neposlední řadě jsou i dokladem polygrafického zpracování své doby. Fond sbírka technického materiálu soustřeďuje nejen fotografickou snímací, laboratorní a osvětlovací techniku, ale i kinematografické přístroje a videotechniku, diaprojektory a promítací přístroje. Ve fondu fotografických ateliérů a fotografických alb jsou shromážděny snímky fotografů před I. světovou válkou. Mezi hodnotné sbírkové předměty patří soubor 8 daguerrotypií, nejstarší byla vytvořena kolem r. 1850, součástí jsou také ambrotypie a ferrotypie. Ve fondu archiválií jsou nejcennější archiválie (patenty, odborné články, doklady a údaje o pracovním a soukromém životě) týkající se dr. K. Schinzla, význačného průkopníka barevné fotografie. Dále obsahuje písemné materiály dokumentující fotografickou činnost – pozvánky na výstavy, katalogy, plakáty a PF. Poslední skupinou je fond barevných diapozitivů a barevných negativů s místopisnou tematikou.


  7. 7. 4 - Paleontologická

    Sbírkalupa Sbírka Slezského zemského muzea
    PředmětyObsahuje zkameněliny živočišného a rostlinného původu, které pocházejí ze všech geologických útvarů – od paleozoika až po konec čtvrtohor. Početné jsou soubory fauny a flóry z moravskoslezského spodního karbonu (kulmu) a fosilní flóry ze svrchního karbonu české části hornoslezské uhelné pánve (převážně z vrtných jader), také z české části dolnoslezské pánve a fosilní fauna z Barrandienu. Významná je kolekce třetihorní rybí fauny z ložiska sádrovce na Opavsku. Historicky cenná je devonská fauna z Hrubého Jeseníku. Počtem kusů je nejrozsáhlejší druhohorní (jurská – tithonská a spodnokřídová) fauna z vápenců ve Štramberku, která reprezentuje největší muzejní kolekci z této lokality v ČR. Sbírky fosilií, které pocházejí z území mimo ČR, tvoří převážně staré kolekce třetihorní fauny z Vídeňské pánve a druhohorní fauny z rakouských Alp. Karbonská flóra z některých uhelných ložisek v Německu, z Bulharska a z Apalačské uhelné pánve v Severní Americe pochází z vlastních nových výzkumů.


  8. 8. 7 - Entomologická

    Sbírkalupa Sbírka Slezského zemského muzea
    PředmětyJe tvořena osmi fondy hmyzu (Insecta = Hexapoda): Coleoptera (brouci; asi 58 % sbírkového fondu), Diptera (dvoukřídlí; asi 20 %), Lepidoptera (motýli; asi 16 %), Hymenoptera (blanokřídlí; asi 5 %); další 4 fondy obsahující řády Heteroptera (ploštice), Orthoptera (rovnokřídlí), Odonata (vážky) a ostatní malé hmyzí řády dohromady tvoří jen asi 1 % podsbírky. Kromě hmyzu jsou drobným podílem (asi 0,03 %) zastoupeny také další skupiny členovců (korýši – Crustacea, pavoukovci – Chelicerata, primitivní vzdušnicovci). Podsbírka obsahuje řadu speciálních kolekcí, např. Lamellicornia – listorozí brouci (celosvětově), Parnassiinae – jasoni (celosvětově), Zygaenidae – vřetenušky (Eurasie), dvoukřídlí (Diptera) skupiny Acalyptrata (Palearktická oblast) včetně speciálních kolekcí čeledí Sphaeroceridae a Anthomyzidae, ale také jednotlivin, z nichž nejhodnotnější jsou typové exempláře (téměř 1 100 kusů), četné unikáty a rarity. Nejvíce typového materiálu se nachází ve fondech Coleoptera (zejména z čeledí Carabidae, Cerambycidae, Silphidae a skupiny Lamellicornia), Lepidoptera (hlavně z Parnassiidae a Zygaenidae) a Diptera (především z čeledí Sphaeroceridae, Limoniidae a Anthomyzidae). Významné jsou také dokumentační kolekce z průzkumů biodiverzity Diptera Acalyptrata v chráněných územích (např. z rašelinišť v ČR nebo biosférických rezervací Bukovské vrchy a Poľana na Slovensku).


  9. 9. 8 - Zoologická

    Sbírkalupa Sbírka Slezského zemského muzea
    PředmětyPodsbírka se člení na dva fondy – malakologický (měkkýši) a vertebratologický (obratlovci), v jehož rámci jsou vyčleněny jako dvě samostatné evidenční skupiny savci a ptáci. Podsbírka je tvořena zejména dermoplastickými preparáty, studijním kožkovým a osteologickým materiálem savců, ptáků, méně již plazů, obojživelníků a ryb, doplňkem je kolekce tekutinových preparátů. Součástí podsbírky je i rozsáhlá kolekce konchilií našich měkkýšů spolu s několika ukázkami exotů (především z Kuby). Z obratlovců jsou nejvíce zastoupeni savci a ptáci. Podsbírka obsahuje význačné doklady – jednak typový materiál měkkýšů, jednak význačné doklady obratlovců (první doklady výskytu druhů v ČR a doklady vzácných druhů v rámci ČR a regionu). Vzácnou částí podsbírky je kolekce exotů. Její rozsáhlou částí jsou cenné kolekce kolibříků, rajek a papoušků.


  10. 10. 5 - Botanická

    Sbírkalupa Sbírka Slezského zemského muzea
    PředmětyJe tvořena herbářovými doklady mechorostů, cévnatých rostlin, hub, lišejníků a řas. Nejpočetněji jsou zastoupeny mechorosty, cévnaté rostliny a lišejníky. Mimo herbářový materiál sbírky jsou součástí podsbírky i zoocecidie, hyponomy a modely hub. K nejvýznamnějším dokladům patří typové materiály. Celkem je součástí botanické podsbírky 1 095 herbářových položek typových materiálů, z toho je 34 hub, 45 lišejníků, 21 játrovek, 979 mechů a 16 cévnatých rostlin. Z hub jsou mezi typy zastoupeny zejména druhy rodu Phyllosticta, Cercospora nebo Helicoma. Z lišejníků je nejvíce zastoupen rod Lecanora, Buellia nebo Usnea. Mezi nejčastější typové položky játrovek patří zástupci rodů Cephalozia, Frullania, Lophozia nebo Marsupella. Nejvíce typových materiálů obsahuje sbírka mechů. Je to především díky tomu, že její součástí je herbář E. Bauera. K typovým materiálům mechů patří např. druhy rodů Acroporium, Amblystegium, Anoectangium, Anomodon, Barbula, Brachythecium, Bryum, Calliergon, Campylopus, Dicranella, Dicranum, Fissidens, Grimmia, Hypnum s. l., Leucobryum, Meteorium, Papillaria, Philonotis, Polytrichum, Rhynchostegium, Syrrhopodon, Thuidium, Vesicularia nebo Webera (Pohlia).

Výsledky vyhledávání - RSS 2.0 Váš dotaz: Kód sbírky = "^ces_us_cat sb0000352^"
Nalezeno záznamů: 21