Výsledky vyhledávání

Výsledky vyhledávání - RSS 2.0 Váš dotaz: Kód sbírky = "^ces_us_cat sb0000055^"
Nalezeno záznamů: 14

  1. 1. 24 - H+Z

    Sbírkalupa Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně
    PředmětyOsobní fondy inženýrů Hanzelky a Zikmunda, Eduarda Ingriše, Jana Havlasy a Stanislava Škuliny tvoří soubor korespondence, novinových výstřižků, notových záznamů, filmů, gramofonových desek, magnetofonových pásů, trojrozměrných předmětů a rozsáhlý fotoarchiv pozitivů, negativů a diapozitivů černobílých i barevných z cest.


  2. 2. 11 - Etnografická

    Sbírkalupa Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně
    PředmětyEtnografická sbírka obsahuje tyto specifické fondy: devocionálie, domácnost (vybavení), dřevořezba, fotografie (etnografická), hospodářství (vybavení hospodářské usedlosti – zemědělské nářadí ze dřeva, kovu, slámy, kůže), hudební nástroje, hračky, ikonografie (etnografická), keramika, kraslice, modely, nábytek, sklo, stavitelství, škola, textil, tisky a rukopisy (kramářské tisky, náboženské tisky), zvykosloví, živnosti a řemesla (nástroje a dokumentace řemeslnických dílen).

    Základ sbírky textilu tvoří sběry Musejní společnosti Luhačovice z období první světové války, jde o nejvzácnější a nejstarší kusy především lidového obřadního a krojového textilu z oblasti luhačovického Zálesí i celé jihovýchodní Moravy. V posledních desetiletích se sbírka rozrůstá o městský textil, ale zejména o soubor dokladů historie luhačovického lázeňství, zahrnující písemnosti, fotografie, pohlednice, lázeňské sklo a porcelán, lázeňský nábytek apod., včetně dokumentace tvorby architekta Dušana Jurkoviče v luhačovických lázních.

    Samostatně je v rámci sbírky vyčleněn fond dialektologa Františka Bartoše. Skupinu osobních fondů doplňují drobnější pozůstalostní celky regionálních badatelů (Metoděj Bakala, Markéta a Josef Fridrichovi, Jaroslav Koželuha, František Mrlík, Karel Pekárek, Josef Šik, Adolf Šiška a Antonín Šulc).


  3. 3. 5 - Botanická

    Sbírkalupa Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně
    PředmětyNejvětší část podsbírky tvoří herbářové doklady cévnatých rostlin, v malé míře jsou zastoupeny také mechorosty a lišejníky. Součástí je i drobná sbírka vzorků dřev a plodů a semen. Mezi rarity patří historická xylotéka a modely ovoce.


  4. 4. 7 - Entomologická

    Sbírkalupa Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně
    PředmětyV naprosté většině jde o klasické kolekce hmyzu. Exempláře jsou preparovány "na sucho", tedy jsou napíchnuti na entomologických špendlících či nalepeni na štítcích a uspořádáni dle systému v entomologických krabicích. Nejpočetněji je zastoupen řád brouků, následují motýli, blanokřídlí, rovnokřídlí, dvoukřídlí, ploštice, vážky. Další hmyzí řády řády jsou většinou reprezentovány jen několika kusy. Ve sbírkách jsou obsaženy i vzácné druhy a nechybí ani faunisticky zajímavé nálezy (například první nálezy některých druhů na území Čech, Moravy, popřípadě celé republiky). Do entomologické sbírky jsou zařazeny i akvarely brouků, které namaloval Vladimír Javorek, a olejomalby jeskynních bezobratlých živočichů, jejichž autorem je Jan Kobylák.


  5. 5. 10 - Historická

    Sbírkalupa Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně
    PředmětyZáklad fondu tvoří písemný a obrazový materiál, další fondy vytvořené zejména převzetím sbírek Městského muzea Napajedla, Krajinského muzea Vizovice a vlastní činností bývalého krajského muzea jsou fondy zbraní, militárií, uniforem, střeleckých terčů, užitého umění a kolekce výrobků. Nově byly vytvořeny fondy vybavení domácnosti, technického vybavení, fondy dokumentující činnost Ateliérů Bonton Zlín (dříve Filmového studia Gottwaldov), ochotnického a amatérského divadla, Sokola Zlína a skautského hnutí. Je vytvořen základ a pokračuje se v budování fondů významných osobností a institucí zlínského regionu.


  6. 6. 4 - Paleontologická

    Sbírkalupa Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně
    PředmětyPředmětem paleontologické sbírky je vytvoření časové škály, aby ve sbírkách byl materiál od jury (druhohory) až po čtvrtohory. Aby tak bylo možno v případě studia vidět typ horniny (který již např. sbírka obsahuje) a zároveň i fosilie, které se v dané hornině daného stáří mohou vyskytovat. Možnost sběru na našem území: vyskytují se zde makrofosilie, mikrofosilie a bioglyfy (= stopy po činnosti živočichů).


  7. 7. 18 - Knihy

    Sbírkalupa Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně
    PředmětyTuto podsbírku můžeme rozdělit na dvě části:
    1) Staré tisky a rukopisy z let 1370 až 1800 obsahují především soubor křesťansky orientované literatury, dále řadu slovníků, učebnic, panovnických patentů a kronik vydaných převážně v češtině, němčině a latině.
    2) Historické fondy z let 1801 až 1900, mezi něž patří monografie, periodika a konvoluty odborné literatury z produkce Kaiserliche Akademie der Wissenschaften, převážně v češtině a němčině a latině. Dále je zde uložen významný soubor tištěných, ale i rukopisných knih s náboženskou tematikou v českém a německém jazyce pocházející ze sbírkotvorné činnosti muzejních spolků ve Vizovicích, Napajedlech a Luhačovicích.


  8. 8. 2 - Petrografická

    Sbírkalupa Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně
    PředmětySbírku tvoří vzorky všech tří základních druhů hornin tj. horniny vyvřelé, přeměněné (metamorfované) a usazené (sedimentární). Nejpočetněji jsou ze tří uvedených skupin zastoupeny horniny vyvřelé.


  9. 9. 8 - Zoologická

    Sbírkalupa Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně
    PředmětySbírka obsahuje dermoplastické preparáty (vycpaniny) ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců; část ptáků a savců je zpracovaná ve formě studijních dokladových exemplářů – dokumentačních kožek (tzv. balků). Zastoupen je i kosterní materiál, ptačí vejce, schránky měkkýšů, skelety korálnatců a kapalinové preparáty. Většina exemplářů ze sbírek J. Seilerna byla preparována R. Hombergem, část sbírek byla zpracována vídeňskou firmou "Gebruder Hodek". Řada exemplářů z Baťova studijního ústavu pochází z preparátorské prvorepublikové dílny Hoffmann, některé vypreparoval V. Jemelka. Většina přírůstků v letech 1959 až 1987 byla vypreparována V. Elsnerem.


  10. 10. 9 - Archeologická

    Sbírkalupa Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně
    PředmětyKeramika kuchyňská, kamnářská, stavební aj. (zčásti střepový materiál);kamenné nástroje a zbraně (broušená a štípaná industrie);železné nástroje, zbraně a ozdoby;bronzové (příp. měděné) nástroje, zbraně a ozdoby;kostěné a parohové nástroje;skleněné výrobky;kamenné architektonické články;dřevěné předměty (vesla);antropologický materiál (kostrové a žárové pohřby);osteologický a malakozoologický materiál;paleobotanický materiál (uhlíky aj.)

Výsledky vyhledávání - RSS 2.0 Váš dotaz: Kód sbírky = "^ces_us_cat sb0000055^"
Nalezeno záznamů: 14