17 - Uměleckoprůmyslové práce

  1. Sbírkalupa Sbírka Městského muzea v Týnci nad Sázavou
    ÚzemíTýnec nad Sázavou
    Období1791–1866
    Historie:
    Koncem 18. století se začíná s výrobou kameniny a porcelánu v Čechách. Největší byla manufaktura na kameninu v Praze (1793–1794) a Týnci (1791–1793). Továrny v Praze a Týnci byly zařízeny na výrobu anglického zboží kameninového, a to téměř současně v roce 1793.
    František hrabě z Vrtby založil kolem roku 1791 manufakturu na výrobu zboží z jemné kameniny. První provozovny byly v tzv. starém zámku, někdejším to vdovském sídle jeho matky Marie Anny z Vrtby.
    Po roce 1800 povznesla se týnecká výroba podstatně technicky i umělecky. Vyrovnala se anglickému zboží barvou i kvalitou materiálu a provedením. Provozní zařízení známe až z r. 1801, kdy bylo uděleno tzv. zemské oprávnění a všechna práva s ním spojená ("c.k. privilegovaná fabrika").
    Týnecká kamenina je mnohokrát vyznamenaná zvláštním čestným uznáním, velkého úspěchu dosáhla na průmyslové výstavě v Praze v r. 1829, výrobky týnecké kameniny byly poslány do Vídně do kabinetu prince Ferdinanda, který měl založenou sbírku ukázek práce domácího průmyslu atd.
    V r. 1830 kdy zemřel František hrabě z Vrtby odkázal panství Janu Karlovi knížeti z Lobkovic (1799–1878), jenž se tak stal i majitelem týnecké továrny.
    Týnecká továrna se opět úspěšně zúčastňovala průmyslových výstav (v Praze 1831, 1833, 1836, ve Vídni 1839, 1845). Vedle ozdobného malování výrobků setkáváme se u týnecké kameniny záhy též s výzdobou tiskem. Byla na výši již v období vrtbovském (dokonalé tisky byly pochváleny např. na pražské výstavě v r. 1829), nově byla tato technika – modrotisk rozšířená na počátku lobkovického období. Koncem března 1833 se modrotisk už tak rozběhl, že bylo již nutno o novince informovat veřejnost. V r. 1833 s přistoupila k modré barvě také hnědá a zelená, později i černá (krajinky). Týnecké potištěné výrobky prý byly nejzdařilejší v Čechách.
    V r. 1865 bylo rozhodnuto o ukončení výroby. V dubnu 1866 byla v soudním rejstříku vymazána firma továrny, od 1. července 1866 přestala právně existovat. Výroba byla úplně zastavena a továrna zrušena.
    PředmětyMateriál: kamenina
    - užitkové nádobí stolní (talíře, omáčníky, teriny, cukřenky, slánky, konvičky a šálky na kávu, čaj i mléko, umyvadla, holicí misky apod.)
    - dekorativní – poprsí, vázy, svícny, busty, figury aj.
    Obor17 - Uměleckoprůmyslové práce
    Počet předmětů163
      náhrobní deska – Julius Krůger talíř hluboký bílý talíř hluboký bílý - zadní strana omáčník bílý zdobený Terina talíř hluboký  květinový vzor talíř desertní modrý potisk talíř desertní modrý potisk miska polygon. modrý potisk miska polygon. modrý potisk talíř velký prolamovaný Budov talíř hluboký 2 růže na dně talířek porcelán ALTDORF talíř hluboký zeleně glazurovaný talíř hluboký zdobený zeleně talíř hluboký na dně pár omáčník s miskou modré květy profil hraběte F.J.WRTBY souprava stolní na ocet a olej konvička na zdobení z. listy Konvice kávová velká Váza zelená glazura Dekorační váza venkovní hnědá Hliněný talíř s glazurou Doza červená s víčkem Forma na kameninu - postava Forma na kameninu Forma na kameninu Pohled do expozice - uložení předmětů Pohled do expozice - uložení předmětů Pohled do expozice - uložení předmětů Pohled do expozice - uložení předmětů