25 - umělecko-historická

  1. Sbírkalupa Mobiliární fond hradu Loket (tzv. Loketská sbírka)
    ÚzemíKarlovarsko, Sokolovsko, Loket a okolní obce.
    ObdobíMěstské muzeum v Lokti bylo založeno výzvou místního muzejního spolku dne 21. srpna 1901, přičemž drobná kolekce zbraní a dalších předmětů existovala v Lokti již v roce 1786. Základem sbírky se měly stát předměty uložené na radnici a další předměty z hradu, které byly od roku 1902 prezentovány v přízemí zadního traktu loketské radnice. Protože prostory v radnici se časem ukázaly jako nedostačující, byla na hradě v letech 1906-1907 provedena kompletní rekonstrukce markrabského domu, do něhož se muzeum v září 1907 přestěhovalo.

    V roce 1923 se ujal vedení městského muzea Anton Gnirs (1873-1933), který okamžitě vypracoval novou koncepci směřování jak muzea, tak archivu, jenž dosud vedl. Od ledna 1930 začal v muzeu jakožto pomocná síla pracovat bývalý Gnirsův žák z loketské reálky Heinrich Zimmermann (1903-1987), v té době již pomocný učitel matematiky a deskriptivní geometrie. Období první republiky můžeme vnímat jako léta erudovaného vedení zmíněných městských institucí. Za Gnirsova působení se inventář muzea rozrostl o téměř dvanáct set přírůstků, navíc instituce byla spravována a řízena příkladně a systematicky. V podobném duchu pokračoval také Zimmermann, který průběžně doplňoval starší inventární seznamy, napravoval chyby v katalogizaci a archiválie, které byly dosud v muzejním fondu, delimitoval do rovněž jím vedeného městského archivu. Po roce 1945 se hrad Loket stal díky své poloze v regionu, ale zejména dostatku zázemí a možnostem alespoň triviálního zabezpečení příhodnou lokalitou pro postupné ukládání artefaktů z okolních obcí, ze zaniklých regionálních muzeí, konfiskátů apod. Roku 1949 získaly muzejní sbírky status Okresního vlastivědného muzea v Lokti, roku 1950 byla na hradě instalovaná základní expozice a roku 1958 byla instituce změněna na Městské museum v Lokti. V roce 1962 byla převedena správa hradu a mobiliáře z loketského národního výboru pod Okresní národní výbor v Sokolově a v roce 1971 byly sbírky po řádně provedené inventarizaci převzaty Krajským střediskem státní památkové péče a ochrany přírody v Plzni. V roce 1992 byl hrad převeden na Město Loket a po dlouhých jednáních byl roku 2013 městu převeden i mobiliární fond hradu Loket.
    PředmětyMobiliární fond Loket tvoří nejen původní kmenový fond městského muzea v Lokti, ale také sbírky předmětů ze zrušených muzeí v Sokolově, Kraslicích, Kynšperku nad Ohří, Krásně a Horním Slavkově, dále svozy předmětů z obcí Dvory, Kfely, Mnichov aj., dále konfiskáty a další převody a svozy předmětů.

    Po obsahové stránce fond obsahuje jednotlivé sbírkové předměty z různých oborů - je zastoupen kolekcí porcelánu (jedná se o více než třetinu celého fondu, tj. cca 4000 předmětů, základ tvoří porcelán z produkce místních porcelánek), lidové keramiky (výrobky místních hrnčířů a kamnářů), obrazů (především dobové rytiny Loketská a Sokolovska, veduty města Lokte, Sokolova, Karlových Varů atd. a olejomalby s portréty významných osobností regionu), předmětů s religiózní tématikou (kropenky, krucifixy, lidové relikviáříky, dále náboženské obrazy a sochy z místních zaniklých kostelů), zbraní, pohlednic, numizmatických předmětů a etnografických předmětů (soubor lidového nábytku, hodin, šperků, lidových textilií a oděvů, drobných předmětů venkovského interiéru, řemeslného nářadí aj.). Fond obsahuje řadu předmětů nesporné jedinečné umělecké hodnoty - např. tabernáklové stolní hodiny augsburského hodináře Marcuse Böhma či predelu oltáře z kostela sv. Jana v Lokti s výjevem Večeře Páně od Augusta Corduse.

    Mobiliární fond hradu Loket je jako celek prohlášen za movitou kulturní památku, evidovanou pod rejstříkovým číslem: 13296/34-5884.
    Obor25 - Jiná
    Počet předmětů8899
    Podsbírka obsahuje kulturní památky
      cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover cover