25 - Fojtství Jasenná

 1. Sbírkalupa Sbírka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
  ÚzemíObec Jasenná (okres Zlín, Zlínský kraj) a okolní lokality (Lutonina, Liptál aj.)
  ObdobíPřevážnou část podsbírky Fojství Jasenná tvoří předměty pocházející z konce 19. století a z poloviny 20. století s dílčími přesahy do 2. poloviny 20. století. Její součástí jsou také starší předměty z vybavení původního fojtství, tedy z období do roku 1848.
  PředmětyNejvýznamnější částí podsbírky Fojtství Jasenná je samotná budova bývalého fojtství v Jasenné čp. 60 (Národní kulturní památka ÚSKP 398). Tato rozsáhlá roubená patrová stavba je originálním objektem lidové architektury in situ, s rozvinutým trojdílným řešením a na přízemí navazujícím patrem s pavlačí. Součástí usedlosti je kamenný sklep se seníkem. Ostatní předměty dokumentují způsob života zdejších obyvatel v oblasti bydlení, vybavení domácnosti, odívání, způsobu obživy a zemědělství. Sbírkový soubor obsahuje také jednotliviny dalších tematických skupin, jako např. keramika a lidové umění.
  Většina předmětů pochází z vlastnictví bývalých majitelů domu - rodiny Mikuláštíků. Za poslední generace soukromých majitelů byl soubor předmětů víceméně nesystematicky rozšiřován o dary příbuzných a dalších občanů obce Jasenná i okolních vesnic (Lutonina, Liptál aj.), výjimečně byl doplňován také nákupem. Stav některých předmětů je torzovitý, nicméně snahou je uchovat co nejvíce dokladů z předchozích období.
  Obor25 - Jiná
  Počet předmětů294
   talíř porcelánový hluboký, šablonový rostlinný dekor, zn. Ditmar-Urbach cedník keramický okrový, dvouuchý podmalba na skle: Jasenské fojtství, rám obraz: Kobzáň J.: Nevěsta z Jasenné, uhel, 1946, rám truhla šatní malovaná, hřebenový vzor struhadlo na zelí, bez noh, dat. L. P. 1864 T. P. vařešník loubkový, obdélný, závěsný kolovrat rámový, neúplný mlýnek na kávu, hnědý nátěr tovaryšský list - Antonín Kutěj, Vizovice 9.2.1913, v červených deskách tovaryšský list - Antonín Kutěj, Vizovice 9.2.1913, v červených deskách kůň houpací, dřevěný košík jednouchý, výplet, umělohmotné výplně razítko obdélné, text: Fojtství Jasenná erb rodiny Mikuláštíků, vypalované dřevo radiopřijímač Philips 461A Arioso fotografie čb - portrét, Jan Mikuláštík talíř keramický, hluboký, bílo-hnědý, zn. Josef Kraus forma na pečení keramická - šiška forma na pečení keramická - šiška výřez trámu, dat. 1783 deska na válení prádla, dat. 1883, iniciály JW švrlák samorostlý - kvedlačka drhlen dřevěný, kovové zuby (hřebíky) opálka loubková Uložení sbírkových předmětů v depozitáři. Uložení sbírkových předmětů v depozitáři. Uložení sbírkových předmětů v depozitáři. Uložení sbírkových předmětů v depozitáři. Stavba fojtství v Jasenné. Stavba fojtství v Jasenné, sklípek.