24 - Geologie krasu

  1. Sbírkalupa Sbírka Vlastivědného muzea v Olomouci
    ÚzemíHlavním sběrným územím, z kterého je fond vytvářen a formován je především Severomoravská oblast a území Moravského krasu. V posledních letech 1990-2000 je hlavní zřetel akviziční činnosti soustředěn na záchranné sběry těžených vápencových lokalit na území Olomouckého kraje, především pak na ložisko Vápenky Vitošov. Přesto je možno považovat tento fond za nadregionální, obsahuje materiál z řady lokalit z celé ČR a částečně také ze zahraničí.
    ObdobíVznik fondu v roce 1975 vyplynul z působení VMO na úseku dokumentace krasových lokalit a rajonizace jeskyní Sm. oblasti, při které byly získány první kolekce velmi cenného a významného přírodního materiálu a dále z odborného a metodického dozoru a speleologického výzkumu zpřístupněných jeskyní Olomouckého kraje. Tento materiál byl natolik specifický a význam i četnost krasových objektů regionu je tak bohatá, že byl k jeho soustřeďování vytvořen samostatný fond, který založil RNDr. Rostislav Morávek.
    PředmětySbírkový fond geologie krasu představují sbírkové předměty, které mají vztah ke vzniku a vývoji krasových jevů a tvarů. Soustřeďuje se v něm přírodní materiál, který prezentuje jak jevy primární, tj. proces rozrušování krasových hornin, např. různé typy projevů koroze, eroze, selektivního krasovění apod., tak i jevy sekundární, vznikající druhotným vyplňováním krasových puklin, dutin a jeskynní , tj. různé typy jeskynních sedimentů (jak hlinitých, tak i písčito štěrkových), sintrové hmoty ve všech formách tvarech a typech, paleontologické (především osteologický materiál) nálezy v jeskyních atd. Sbírkový fond geologie krasu má několik základních skupin, které kras ve sbírce VMO zastupují. Jsou to: primární a sekundární krasové jevy, krasové lokality a jeskyně Olomouckého kraje, záchranná dokumentace těžených vápencových lokalit, srovnávací sběry na krasových územích ČR. Snahou a cílem při vytváření fondu geologie krasového v rámci sbírky VMO je doplňovat ho tak, aby co nejreprezentativněji charakterizoval problematiku krasu nejen lokálně, ale v celém rozsahu karsologické problematiky obecně a jsou proto do něj zařazovány vzorky různých typů a tvarů primárních a sekundárních krasových jevů z řady lokalit z celé ČR a příležitostně i ze zahraničí.
    Obor24 - Další
    Počet předmětů3071
      Kalcit - medově hnědý agregát, lokalita: Javoříčko - jeskyně Pod šplázem Kalcit - stalaktit, lokalita: Javoříčko - jeskyně Pod šplázem Kalcit - hůlkovitý stalaktit, lokalita: Lipová - jeskyně Na Pomezí Kalcit - stalaktit, ztluštělé brčko, lokalita: Lipová - jeskyně Na Pomezí Kalcit - ředkvičkovitý stalaktit, lokalita: Javoříčko - jeskyně Kalcit - brčko, lokalita: Javoříčko - jeskyně Kalcit - brčko, lokalita: Lipová - jeskyně Na Pomezí Kalcit - masivní brčko, lokalita: Lipová - jeskyně Na Pomezí Kalcit - podélný řez krápníkem, lokalita: Javoříčko - jeskyně Kalcit - srostlé stalaktity, lokalita: Vítošov - lom, 3. etáž Kalcit - sintrová kůra s pizolity, lokalita: Vítošov - lom, 2. etáž Kalcit - vřetenovitý stalaktit s drobnými pizolity, lokalita: Vítošov - lom, 2. etáž Kalcit - pizolitický agregát na vápenci, lokalita: Vítošov - lom, 2. etáž Kalcit, průsvitný - pizolitický agregát, lokalita: Vítošov - lom, 2. etáž Kalcit - hustě prorostlý pizolitický agregát, lokalita: Vítošov - lom, 2. etáž Kalcit, sněhově bílý - sintr (květákovitý), lokalita: Vítošov - lom, 1. etáž Kalcit - drúza skalenoedrických krystalů, lokalita: Vítošov - lom, 1. etáž Kalcit - sintr, keříčkovitý agregát, lokalita: Vítošov - lom Kalcit - stalaktit s narostlým protáhlým pizolitickým agregátem, lokalita: Vítošov - lom, 1. etáž Kalcit - pizolitický stalagmitv vnedokonalém vývoji, lokalita: Vítošov - lom, 1. etáž Kalcit - keříčkovitý pizolitický agregát protáhlý do větviček, lokalita: Vítošov - lom, 1. etáž Kalcit - keříčkovitý pizolitický agregát, výrazně protáhlý, lokalita: Vítošov - lom, 1. etáž Kalcit - kulovitá drúza krystalů na rekrystalované kůře kalcitu, lokalita: Vítošov - lom, 1. etáž Kalcit - pizolitický agregát na úlomku vápence pokrytého sintrem, lokalita: Vítošov - lom, 3. etáž depozitář podsbírky geologie krasu uložení vzorků v podsbírce geologie krasu uložení jednotlivého vzorku v podsbírce geologie krasu, s etiketou Kalcit - na úlomku vápence výrazný pizolitický agregát, lokalita: Vítošov - lom, 2. etáž