Území | Lid. plastika - jihozápadní Morava.Obrázky na skle - jihozápadní Morava, provenience: Českomoravská Vysočina, Morava, okruh Ždánic, Jižní Čechy, okruh Kvildy, Severovýchodní Čechy, Rakousy, Sandl, Bavorsko.Textil - jihozápadní Morava.Porcelán, keramika, sklo - jihozápadní Morava, provenience: rakouské země, Německo, Itálie, Anglie.Řemesla - jihozápadní Morava.Betlémy - jihozápadní Morava, Králíky, alpské země.
|
---|
Období | Lidová plastika - 19. a poč. 20. stol.Počátky položeny sběrem vlastivěd. muzeí v Moravských Budějovicích, Třebíči a Rouchovanech. Hlavní část soustředěna ve 20. a 30. letech 20. stol. Mimotřebíčské soubory do ZMM předány koncem 70. let, kdy z nich byla vytvořena daná řada.Obrázky na skle - 19. stol.Sbírány již od konce 19. stol. ve vlastivědných muzeích v Mor.Budějovicích, Třebíči a poté v Jemnici, jejichž fondy převedeny do ZMM koncem 70. let 20. stol. Textil - 19., 20. stol.Základ sbírky položen již na Krajinské národopisné výstavě r.1894. Rozšiřována zejména dary, v roce 1977 převzat textil muzea v Moravských Budějovicích a později muzea v Jemnici. V současné době rozšiřována zejména nákupy.Porcelán, keramika, sklo - 19. stol., s přesahy do 18. a 1. pol. 20. stol.Součást kmenových sbírek čtyř vlastivěd. muzeí, zvláště Třebíče, Mor. Budějovic, méně Jemnice a Rouchovan. Ve 30. letech přešly do Městského muzea v Třebíči i sbírky zdejšího Průmyslového muzea (zal. 1903). Po roce 1945 fragmenty sbírek ze zámku Třebíč a Budkov. Fondy sceleny ZMM po r. 1975. V současné době je fond rozšiřován převážně nákupy. V roce 1992 cca 130 ks vráceno v restituci. Řemesla - jádro sbírky pochází z 19. století a 1. poloviny 20. století. Fond vznikl spojením sbírek vlastivědných muzeí v Mor. Budějovicích, v Třebíči a Průmyslového muzea v Třebíči v 70. letech 20. století. Nábytek - jádro sbírky pochází z 19. století a z 1. poloviny 20. století. Fond vznikl spojením sbírek vlastivědných muzeí v Moravských Budějovicích a Třebíči v roce 1975. Betlémy - 19. a 20. stol.Sbírku započal vytvářet již Muzejní spolek pro Krajinské muzeum od počátku 20. stol. Zformována bylaj za 2. sv.války, kdy také prezentována v národním duchu veřejnosti. Soustavně rozšiřována a mezinárodně vystavována /Montreal, Lilienfeld/, což spojeno s aktivitou tehdejšího ředitele ZMM J. Uhlíře. Doplňována převážně koupěmi celků historických i současných.
|
---|
Předměty | Lidová plastika.Převážně figurální, zejména svatí, krucifixy, korpusy Ukřižovaného, náboženské výjevy, méně sekulární, historické postavy a historizující figury. Okrajově zoomorfní motivy a užitkové předměty. Materiálově zejména dřevo, kov, hlína, sádra, sklo, textil, papír aj. Plastiky převážně polychromovány. Součástí je i sbírka kraslic /vejce vyfukovaná i plná, malovaná, voskovaná, vyškrabávaná i nalepovaná/. Vzory ornamentální, vegetabilní, figurální i náboženské.Obrázky na skle.Podmalby jsou výhradně lidové, náměty světců a náboženských výjevů v téměř 50 základních motivech.Textil. Zastoupeny především oděvy městské i venkovské, oděvní doplňky, obuv, slunečníky a církevní textil.Porcelán, sklo, keramika.Materiálově pokryto dle názvu. Četná skupina lidové keramiky místní - např. Jaroměřice a Rouchovany, dílensky a autorsky určena. Manufakturní a tovární výrobky se známými značkami uvedených okruhů, stylově baroko, rokoko, klasicismus, historismy, secese, ve více než 30 typech. Nejčastější talíř /sériová výroba/, džbán /lidová/, sklenice /sklo/. Řemesla. Řemesla - řemeslné a živnostenské předměty zastoupeny 150 typy, dokumentující přes tři desítky dílenských a obchodních kompletů. Zastoupené i ukázky polotovarů, rukodělných i strojových výrobků, regionálních továrních strojů. Vyhraněnou skupinu tvoří cechovní předměty, zemědělské nástroje a vybavení domácností. Nábytek - zastoupený lidový malovaný nábytek, části zámeckých mobiliářů především z Moravských Budějovic, Budkova, Třebíče a Nových Syrovic, užitný nábytek z venkovských a městských domácností. Betlémy. Převážně třebíčské, tzn. ručně malované na papíru, s plastickým krajinným pozadím a s použitím přírodních materiálů (mech). Část sbírky je tvořena dřevěnými ručně vyřezávanými betlémy, dva z nich pohyblivé. ZMM prezentuje svou sbírku velkou expozicí /vystaveno 21 celků a ukázky jednotlivin/ i putovní výstavou, která obsahuje 2 velké stavěcí a 15 skříňkových betlémů.
|
---|