5 - Botanická
-
Sbírka Sbírka Ostravského muzea
Odkaz na www stránky http://www.ostrmuz.cz Území Botanická sbírka se soustřeďuje na oblast Ostravské pánve, Podbeskydské pahorkatiny, Slezské pahorkatiny, Jesenického podhůří a částečně na Moravskoslezské Beskydy. Období První svazky s herbáři tvoří Herbář československé flóry H. Lause, které byly zakoupeny Přírodovědeckou společností v Moravské Ostravě v roce 1929. Kolekce kromě Lausových sběrů obsahuje herbáře E. Formánka, J. Kunze, A. Oborného, F. Webera, J. Wiesbauera aj. Ojedinělou položkou je z té doby doklad výskytu aldrovandka měchýřkatá (Aldrovanda vrsiculosa) v Těšíně. Je to jediný historický doklad z území České republiky toto vyhynulého druhu v ČR. V 60. letech byla podsbírka rozšířena o Herbář flory čsl. Beskyd od kustoda přírodovědných sbírek muzea J. Vodičky a o herbář J. Zahradníka. V rozmezí 70. – 90. let byla sbírka rozšířena o cca 8 tisíc položek od významného ostravského botanika Zdeňka Kiliána. Mezi nejvzácnější sběry patří zachycení výskytu dnes vyhynulého taxonu devaterník skalní (Helianthemum rupifragum) ze Štramberka v 50. letech. V 80. letech přibyly exikáty hub od mykologů J. Kuthana, J. Dítěte. Mykologické sbírka se významně rozrostla v období let 2000–2013 od sběry T. Kukulky, H. Deckerové a v roce 2022 K. Murgašové. Z kriticky ohrožených taxonů ČR jsou ve sbírce zastoupeny např. voskovečka černotečkovaná (Camarophyllopsis atropuncta) z Šilheřovic, PR Komora nebo černorosol bělavý (Exidia thuretiana) z Ostravy, PR Rezavka aj. Od 90. let byl herbář nepřetržitě doplňován sběry kustodkou podsbírky Z. Rozbrojovou. Výzkum vegetace je zaměřen na specifickou mokřadní vegetaci typickou pro širší Ostravsko např. na nepukalku plovoucí (Salvinia natans), kotvici plovoucí (Trapa natans), rdesty (Potamogeton sp.), také na karpatské druhy, které migrují z Beskyd přes Ostravskou pánev na západ např. na kyčelnici žláznatou (Dentaria glandulosa), kozlík celolistý (Valeriana simplicifolia), ostřici chlupatou (Carex pilosa) aj. Pravidelně jsou dokumentovány změny vegetace hald. Do sbírky jsou přijímány dary a nákupy herbářů od botaniků A. Hájkové, D. Hlisnikovského, D. Vaňkové, i z Mendelovy univerzity v Brně a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, pracoviště Ostrava aj.
Od roku 1984 je sbírka Ostravského muzea označena zkratkou OSM a uvedena v Index herbariorum.
Herbářové sběry jsou publikovány od roku 2014 v Databázi české flóry a vegetace Pladias (www.pladias.cz) a periodiku České botanické společnosti Preslia.
Správci sbírky: J. Vodička v letech 1931–1960, J. Janeček v letech 1972–1975, Z. Prymus v letech 1978–1979, Z. Kilián externě v letech 1961–1979, V. Koutecká v letech 1981–1991, Z. Prymusová/Rozbrojová od roku 1983 do 2023.
Předměty Sbírku tvoří zejména herbářové položky cévnatých rostlin a exikáty hub, menší zastoupení mají mechorosty a lišejníky. Doplněním přírodní dokumentace a rozmanitosti jsou akvarely rostlin od Otakara Kilián, Vojtěcha Štolfy a Simony Kuběnové, dále modely hub od Stanislava Lánského, kolekce plodů a dřev. Jinými než sbírkovými předměty jsou fotografie a diapozitivy.
Obor 5 - Botanická Počet předmětů 28052