25 - Etnografie

  1. Sbírkalupa Sbírka Regionálního muzea v Chrudimi
    ÚzemíPřevážná část etnografické sbírky je tvořena předměty z chrudimského regionu (Chrudimsko, Hlinecko, Nasavrcko, Skutečsko, Heřmanův Městec).Část keramiky pochází z Moravy, Slovenska. Soubor dřevěných řezbovaných předmětů z Ruska.
    ObdobíRůznorodý etnografický materiál byl získáván postupně již od počátku založení muzea (nábytek, keramika, štočky, perníkové a máslové formy aj.). Sbírka zahrnuje období od 16.století do současnosti. Převažují předměty z 19.a 20. století.Z této sbírky je poměrně značná kolekce lidových hraček z Hlinecka, zakoupena prostřednictvím dr. Karla Adámka od hračk.faktora po roce 1890.Ve 20.letech 20.století byla získána sbírka modrotiskových forem a modrotiskových štočků z Chrudimska.Kolekce lidového nábytku má svůj počátek kolem roku 1905, kdy byly muzeem zakoupeny lidové truhly a skříně z Chrudimska.Muzeum na počátku 20.století nakoupilo soubor dřevěných řezbovaných předmětů z Ruska.Betlémařství zastupuje ,mimo jiné, obsáhlý lidový betlém z Chrudimi, zhotovený kolem roku 1850 s kulisou chrudimského náměstí a figurkami chrudimské gardy.V etnografické sbírce není zastoupen lidový textil, který je součástí řady historického textilu.Sbírka etnografická se i v současné době rozšiřuje a to převážně bezplatnými převody, dary a nákupy.
    PředmětyV etnografické sbírce jsou zastoupeny následující skupiny a materiály.- lidové dřevěné hračky z Hlinecka, Skutečka, Krouny- modrotiskové dřevěné a kovové formy a štočky modrotiskové- máslové dřevěné formy- perníkářské formy- dřevěné řezbované a malované předměty z Ruska- lidová keramika (habánská- talíře, džbánky, mísy, drobné předměty, ostatní keramika- hrnce, mísy, pekáče, talíře aj,)- podmalba na skle- betlémy a betlém.figurky (textil, dřevo, polychromie)- lidové dřevěné plastiky- lidové sklo- nábytek- ostatní etnografický materiál ( kůže, dřevo, kraslice, slaměné výrobky, obětinky, kolovraty a jiné drobné předměty)
    Obor25 - Jiná
    Počet předmětů4524
      Forma na pečivo ve tvaru srdce, kamenina Klec na homolky dřevěná, třípatrová, z Jenišovic Pohyblivá hračka - kováři, Hlinecko, konec 19. století Modrotisková forma, Chrast u Chrudimi, začátek 20. století Kolovrat z Chrudimska, 19. století Lis na tvaroh dřevěný, z Deblova, kolem roku 1930 Lidová malovaná skříň, východní Čechy, datována k roku 1830 Houpací kůň, Skutečsko, přelom 19. a 20. století Lidová truhla z východních Čech, 1. polovina 19. století Podmalba na skle, Panna Maria s dítětem, východní Čechy, 19. století Podmalba na skle, Poslední večeře Páně, 19. století Betlém se stylizovaným chrudimským náměstím, dřevo, papír, textil, před rokem 1850 Lidová plastika - Kristus na pranýři, 19. století Část souboru hraček Zdeňka Bukáčka z Krouny, kolem roku 2000 Část souboru máslových forem, Chrudimsko, 19. století Část souboru lidových hraček z Hlinecka, 19. století Majolikový džbán, Slovensko - Stupava, datován k roku 1837 Kameninová mísa, Sasko - Lužice, rok 1688 Koutní hrnec, keramika, rok 1856 Láhev na pálenku, tzv. pryska, sklo malované emaily - s kovářským nářadím, východní Čechy, kolem roku 1850 Perníkářská forma zhotovená pro perníkáře Františka Holého ze Skutče, polovina 19. století Kameninová mísa, Slovensko - Sobotiště, kolem roku 1800 Kameninový talíř, Morava - Vyškov, 19. století, ze sbírky K. V. Adámka z Hlinska Dřevěný okovaný rýč, Rabštejnská Lhota, 18. století Dřevěný korbel, vysmolený, Chrudimsko, 19. století Pohled do depozitáře etnografie - keramika, podmalby na skle Pohled do depozitáře etnografie - keramika Pohled do depozitáře etnografie - keramika (talíře, mísy) Příchod Tří králů, lipové dřevo, autor Vladimír Doubal, Trhová Kamenice, 2005