25 - Mineralogické oddělení-drahé kameny

 1. Sbírkalupa Sbírka Moravského zemského muzea
  Odkaz na www stránkyhttp://www.mzm.cz/mineralogicko-petrograficke-oddeleni/
  Územíoblast Moravy a Slezska, v menší míře i vzorky mimo tuto oblast
  ObdobíOd roku 1818 do současnosti. Od r. 1817 zahrnuty starší sbírky Mitrovského, Salma, Lichtensteina, od 20.st. vlastní akvizice, zejména z vlastních výzkumů.
  PředmětyPodsbírka (cca 1500 ks) zahrnuje broušené a leštěné drahé a ozdobné kameny (minerály, ojediněle i horniny) z území Moravy a Slezska, v menší míře i vzorky pocházející mimo tuto oblast. Kromě některých starších vzorků jde převážně o materiál získaný koupí nebo dary ve 20. století. Za pozornost stojí zejména broušené odrůdy křemene (křišťály, záhnědy, citríny) z Českomoravské vrchoviny. Malá kolekce cizích i moravských drahých kamenů je součástí expozice „Svět nerostů).Expozice „Svět nerostů“ je součástí stálé expozice Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci a byla otevřena v r. 1991. První část je věnována fyzikálním vlastnostem minerálů a je zakončena vitrínou s moravskými a slezskými meteority. Druhá a hlavní část expozice je založena na genetické klasifikaci minerálů (minerály magmatitů, pegmatitů, rudní mineralizace, sedimentární a metamorfované horniny) a je zaměřena na minerály Moravy a Slezska. Systematická část zahrnuje mineralogický a petrografický systém, ukázky tektitů a nových minerálů, popsaných poprvé z našeho regionu. Menšího rozsahu jsou ukázky nerostných surovin včetně drahých kamenů.
  Obor25 - Jiná
  Počet předmětů933
   Záhněda, Pikárec, ČR Jantar, Študlov u Val. Klobouk, 6ks Expozice Svět nerostů - drahé kameny Expozice Svět nerostů - drahé kameny Depozitář mineralogicko-petrografického oddělení - drahé kameny Křišťál - glyptika, 4ks Meteorit, Stonařov u Jihlavy Syntetický spinel-akvamarín Rubelit- brus, stará sbírka Syntetický safír, stará sbírka Nefrit, 8ks, mugle a destičky Onyx - kameje, Brazílie, 5ks Ametyst - mugle, Kojatín, ČR Citrín - smaragdový brus, Suky, ČR Malachit, Costa Atlantica, Nikaragua Záhněda - brus, Zahradiště, ČR Porcelanit, Komňa-Bučník, ČR Pyrop, České středohoří Chryzopras, Szklary, Polsko Lazurit, Sljudjanka, Rusko Železitý křemen, Zaječov, ČR Syntetický rubín, stará sbírka Záhněda - brus, Mysliboř, ČR Malachit, Burra-Burra, Austrálie Jaspis, Čennaj (Madrás), Indie Rubelit - mugle, stará sbírka Křišťál- briliant, Kněževes, ČR Růženín - mugle, Dolní Bory, ČR Rubelit, Řečice u Nového Města na Moravě, ČR Mechový achát, Orient, stará sbírka Expozice Svět nerostů - drahé kameny Kalcit modrý, Nedvědice, ČR Depozitář mineralogicko-petrografického oddělení - drahé kameny