25 - Varia

  1. Sbírkalupa Sbírka Ostravského muzea
    Odkaz na www stránkyhttp://www.ostrmuz.cz
    ÚzemíČeské země, Evropa, ojediněle USA.
    ObdobíNejstarší sbírkové předměty pocházejí z 18. století, ale převážnou část podsbírky tvoří předměty z 19. a 1. poloviny 20. století, nacházejí se zde i předměty z 21. století. Podsbírka začala vznikat již na konci 19. století, významně se však rozrostla v roce 1927, kdy muzeum zakoupilo poměrně rozsáhlou sbírku soukromého sběratele pátera Josefa Slavíčka. Další rozkvět podsbírky nastal od 90. let 20. století.
    PředmětyPodsbírka je rozdělena do několika oddílů: hračky, technika, domácí technika, kočárky, svítidla, lékárna a zdravotnictví, šicí a pletací stroje, církevní, fotoateliér, montanistika (hornická svítidla, nářadí, modely), sportovní potřeby, psací a počítací stroje, zrcadla, pečetidla a razítka. Oddíl hračky obsahuje hračky převážně z 20. století od panenek, pokojíčků pro panenky, kočárky pro panenky, až po plyšové hračky, autíčka, stolní hry a stavebnice. Zajímavé jsou tři dřevěné hlavolamy z 30. let 20. století, které se dají rozložit na stůl, dvě židle a lavici.
    V oddíle technika jsou zastoupeny dopravní prostředky – kola, i z 19. století – Draisův jízdní stroj, Michauxovo kolo a dvě vysoká kola, televizory (např. první československá televize Tesla), rádia a gramofony z 20. století, také gramofon s troubou a Edisonův fonograf s voskovými válečky, polyfony, orchestrion z konce 19. století, limnigraf německého výrobce A. Otta z počátku 20. století, nivelační přístroj vídeňského výrobce Neuhöfer & Sohn z roku 1916 i čtyřobjektivový mikroskop vyrobený roku 1910 v Praze firmou Srb a Štýs a další.
    Oddíl domácí technika tvoří kuchyňské roboty, např. první robot Zbrojovky Brno, elektrické ruční šlehače (např. z Novoborských strojíren z 60. let 20. století), holicí strojky, vysoušeče vlasů, kuchyňské váhy i decimálky, vysavače aj.
    Oddíl kočárky byl rozšířen roku 2020 zakoupením několika zajímavých kočárků z první poloviny 20. století z rušeného soukromého muzea Na Větrné hůrce.
    V oddíle svítidla jsou lustry, stojací lampy a stolní lampičky elektrické i na petrolej.
    Oddíl lékárna a zdravotnictví zahrnuje vybavení ostravské lékárny U radnice (lékárenské stojatky, nádoby na masti, přístroje na výrobu pilulek i čípků, váhy) z 20. století, ale také homeopatickou lékárnu z konce 19. století, plechové krabičky od léků, třecí misky s paličkami, laboratorní sklo, ionizační a masážní přístroje aj.
    V oddíle šicí a pletací stroje je několik šicích strojů zn. Singer z 19. i 20. století, šicí stroj na vyšívání řetízkového stehu, šicí stroj na kůži i šicí stroje na elektrický pohon a ruční pletací stroj Dopleta 180 z roku 1976.
    V církevním oddíle jsou svaté obrázky, klášterní práce, pomazání nemocných, růžence, křestní upomínky i medaile, nádobky na svěcenou vodu, kadidelnice, věčná světla, kříže s ukřižovaným Ježíšem Kristem, reliéfy a přívěsky se svatými, pontifikální spony, pateny, lodičky na kadidlo, monstrance, relikviáře a láhve trpělivosti.
    V roce 2011 se oddíl fotoateliér rozrostl např. o část vybavení ostravského fotoateliéru Jana Spisara z první poloviny 20. století, v roce 2019 o část vybavení vítkovického fotokroužku z druhé poloviny 20. století.
    V oddíle montanistika je vývojová řada hornických svítidel používaných na Ostravsku, hornické nářadí, kylofy, slavnostní švancary, záchranné přístroje i hornické modely z počátku 20. století.
    Nejméně početný je oddíl sportovních potřeb, ve kterém je tenisová raketa a sáňky.
    V oddíle psací a počítací stroje jsou nejstarší psací stroje Mignon z počátku 20. století. Více je zde psacích a počítacích strojů z 2. poloviny 20. století.
    V oddíle zrcadla jsou nástěnná i stolní zrcadla.
    V oddíle pečetidla a razítka je např. pečetidlo šenovského panství, pečetidlo města Bílovce a Bíloveckého mužského pěveckého spolku, ale také pečetidlo Chlebové komise města Mariánských Hor (dnes součást Ostravy). V tomto oddíle se nachází také část vybavení poslední ostravské ruční razítkárny.


    Obor25 - Jiná
    Počet předmětů1755
      Rádio Telefunken -Colombo- z r. 1938/1939 Acetylénová důlní lampa - stacionární Pohled do depozitáře varií(2) Pohled do depozitáře varií(3) Pohled do depozitáře varií(1) Dalekohled monokulár, s kovovou krytkou na čočku, kov, kůže, sklo, neznačeno, 19. století Typář s nápisem Chlebová komise města Mariánských Hor, Ostrava-Mariánské Hory, 1914-1919 Křestní upomínka s obálkou, papír, slepotisk, textil, vosk, Ostravsko, před 1900 Homeopatická lékárna s lahvičkami a seznamem homeopatik, neznačeno, Těšínské Slezsko, po 1850 Radiopřijímač krystalka, značeno Bratři Demschikové, Moravská Ostrava, kolem 1930 Stojatka lékárenská malá, bez víka, s nápisem: „UNG: / MAJORAN:“, porcelán, zn. Loket, 1833-1873 Láhve, se zúženým hrdlem, se zábrusem a zátkou, s nápisem, sklo, neznačeno, po 1900 Pokojíček pro panenky s vybavením, neznačeno, Slezská Ostrava, 30. léta 20. století Mechanická hračka na klíček – pán zvedající holčičku, značeno Schuco patent, Německo, 30. léta 20. století Svatý obrázek s Pannou Marií Hostýnskou, papír, perličky, Hostýn, 1918-1939 Laterna magika, kovový plech, neznačeno, asi Přerov, kolem 1920 Kočárek pro panenku, dřevo, kolem 1900 Televizor, značeno Tesla 4001A, Tesla Strašnice, n. p., 1953 Vysavač s příslušenstvím, značeno Cyklon, 1950-1951 Camera obscura, neznačeno, po 1900 Psací stroj kufříkový, značeno Mercedes Superba, Zella-Mehlis, Německo, 1936-1939 Gramofon na kliku s ozvučnou troubou, dřevo, kov, neznačeno, kolem 1900 Otáčecí lišta s příložníkem v pouzdře, pomůcka pro stavitele, značeno Transa, architekt Vilém Kvasnička, Praha, po 1920 Statický promítací přístroj pro promítání diapozitivů, značeno Medior II -5x5, Meopta n. p., Přerov, 1957 Stereoprohlížečka k prohlížení stereoskopických záběrů založených do stereokotoučků, značeno Meoskop III, Meopta n. p., Přerov, 1968 Nábytek pro panenky do obývacího pokoje (2 křesla, gauč, stůl, lampa stojací ve tvaru C), chromovaný ohýbaný drát, koženka, umělá hmota, neznačeno, Čechy, po 1940 Indikační lampa, systém Pieler, výrobce Kubala & Comp., Moravská Ostrava, magnetický kotvový uzávěr, vnější zhášecí zařízení, bez zapalovače, stupnice na otočném krycím plášti, kolem r.1897 Acetylénová bezpečnostní důlní lampa, neznámý výrobce, horní přívod vzduchu, úderníkový zapalovač Brouček s bočním ovládáním, magnetický uzávěr, Ostrava, okolo roku 1900 Slezský olejový kahan uzavřený, tzv. vrabčák, Slezsko, 1886 Nádoba lékárenská na mast, s víkem, s nápisem UNG  PLUMB ACET, keramika, neznačeno, po 1900 Snímací amatérská kamera pro film 2x8 mm, značeno Admira 8F, Meopta n. p., Přerov, 1960-1964