19 - Písemnosti a tisky

  1. Sbírkalupa Sbírka Slezského zemského muzea
    ÚzemíV rámci širší specializace celá ČR, v rámci základní specializace oblast Slezska a Ostravska.
    ObdobíPodsbírka dokumentuje konec 19. století a celé 20. století. Základ podsbírky vytvoříla Společnost Petra Bezruče, která vznikla při Matici opavské v roce 1945 , jejímž cílem bylo shromážďování dokladů k životu a dílu Petra Bezruče a na základě získaných materiálů vybudovat Muzeum Petra Bezruče. Po zániku Matice opavské v roce 1948 pokračovala činnost Společnosti PB při nově vzniklém Slezském studijním ústavu. V roce 1953 Společnost PB zanikla a veškeré její úkoly převzalo oddělení Petra Bezruče pod vedením D.Šajtara. V roce 1956 byl pak na místě rodného domu básníka v nově vystavěné budově na Ostrožné ulici č. 35 vybudován Památník Petra Bezruče, s expozicí, sbírkovým depozitářem a knihovnou. V roce 1958 se Slezský studijní ústav stal součástí Československé akademie věd a Památník Petra Bezruče jako instituce muzejní povahy byl limitován ke Slezskému muzeu v Opavě. V tomto roce také zemřel Petr Bezruč a Památník Petra Bezruče se stal jeho univerzálním dědicem. V roce 1961 byl stanoven vedoucím PPB J. Urbanec. Památník byl postupně přebudován na literárněvědné oddělení Slezského muzea, provádějící výzkum a dokumentaci literatury Slezska a Ostravska. Druhou získanou pozůstalostí byla poz. V. Martínka a poté celá řada dalších fondů a pozůstalostí, takže v současné době dosáhl jejich počet 83, což staví PPB v rozsahu literárních sbírek v rámci celé ČR na druhé místo za PNP v Praze.
    PředmětyObsahuje fondy a pozůstalosti spisovatelů a básníků Slezska a Ostravska. Základ tvoří pozůstalost P. Bezruče a tzv. Bezručovský archiv, který je soustavně doplňován jako dokumentace bezručovského ohlasu ve společnosti v rámci celé ČR. Druhou získanou pozůstalostí byla pozůstalost V. Martínka a poté celá řada dalších pozůstalostí, takže v současné době dosáhl jejich počet 83, což staví tuto podsbírku ve svém rozsahu v rámci ČR na druhé místo za Památník národního písemnictví v Praze. Jednotlivé fondy obsahují zpravidla osobní doklady, korespondenci, rukopisy, přípravné materiály, tisky, výstřižky, fotografie a varia.
    Obor19 - Písemnosti a tisky
    Počet předmětů58821
    Podsbírka obsahuje archiválie
      Maryčka Magdónova, Opava, 1927 Petr Bezruč jako maturant v roce 1885 Křestní list Antonína Vaška hrací karty Petra Bezruče dopis Jakuba Demla Marii Glabazňové dopis Antonina Vaška Marii Brožkové Motiv ještěrský, Opava, nedatováno Doda Demlová - přítelkyně Petra Bezruče Ex libris pro Břetislava Pračku, motiv Slezských písní, autor Vilém Wünsche Ex libris pro Františka Alexe, motiv ještěrský, autor Jožka Baruch Ex libris pro Františka Alexe, motiv Slezských písní, autor Dobroslava Bílovská grafické listy Ferdiše Duši grafické listy Ferdiše Duši grafické listy Ferdiše Duši Balada vyšehradská, 1924 - 1926 brýle Petra Bezruče, Opava dopis Josefa Palivce Petru Bezručovi grafika s názvem sv. Martin Ex libris pro Aloise Kučíka, motiv ještěrský, autor Jaroslav Dobrovolský Pohled do depozitáře podsbírky Písemnosti a tisky Balada vyšehradská , 1924 - 1926 Maryčka Magdónova, Opava perořízek ve tvaru ještěra Vojtěch Martínek, rukopis sbírky Sešit sonetů grafický list Červený květ spisovatel Metoděj Jahn Stisk ruky, Opava, 1937 Pohled do depozitáře podsbírky Písemnosti a tisky Pohled do depozitáře podsbírky Písemnosti a tisky Ex libris pro Petra Bezruče, motiv Slezských písní, autor Vojtěch Preissig Ex libris pro  Petra Bezruče, motiv bezručovský, autor Vojtěch Preissig Ex libris pro Karla Plisku, motiv ještěrský, autor Vilém Wünsche Ex libris pro Františka Alexe, mopiv Slezských písní, autor Jaroslav Zdeněk Ex libris pro Dušana F. Seidlera, motiv ještěrský, autor Jožka Baruch Ex libris pro Dušana F. Seidlera, motiv Slezských písní, autor Vojtěch Cinybulk dopis Jakuba Demla Marii Glabazňové dopis Jiřího Karáska ze Lvovic Petru Bezručovi dopis Josefa Palivce Petru Bezručovi Vojtěch Martínek se ženou Otilií v roce 1916 Zapomenuté světlo vydané v Tasově roku 1934 s Demlovým věnováním. Závěrečné vysvědčení  Vladimíra Vaška z prvního ročníku C.K. slovanského vyššího gymnázia v Brně (kopie) Vojtěch Renč, strojopis básně Osvěčíma Terezín Maria Stona, stropojis veselohry s názvem Das Nationalgeschenk grafický list Papírový Mojšl Maryčka Magdónova, Opava, nedatováno dopis Dody Bezručové, 1906 Obálka dopisu V. Preissiga P. Bezručovi  Slezské písně vydané českými legionáři v Rusku v roce 1918 Petr Bezruč Slezské písně - Praha - Spolek českých bibliofilů Rodný a křestní list -Vladimír Jan Nepomucký Vašek (Petr Bezruč) Jmenování V. Vaška poštovním asistentem a přeložení do Místku Dopis V. Preissiga P. Bezručovi Vilém Wünsche - Maryčka Magdónova (olej na plátně)  Petr Bezruč Slezské písně, Břeclav - Kučík 1937a Rukopis básně P. Bezruče Trojí návštěva (příležitostná báseň) Kartáč, kterým si Petr Bezruč česal vlasy Bezruč Petr Slezské písně - Kladno - Zodiak 1927 Oldřich Lasák - Petr Bezruč (portrét, olej na plátně)  Petr Bezruč 1937. Slezské písně, Břeclav - Kučík 1937b