Uživatel nepřihlášen
Kde jsem: Hlavní stránka » Detail záznamu
4 - Paleontologická
-
ÚzemíSbírka pokrývá území jihovýchodní Moravy, konkrétně oblasti: Podřevnicko, východní Haná, luhačovické Zálesí a jižní Valašsko. Menší skupina předmětů je z jižní Moravy a jižní Hané. Ojediněle se vyskytují sbírkové předměty z oblasti Balkánu (sbírka Marie Calmy Veselé z pobytu v Srbsku).
ObdobíSbírkové předměty pocházejí převážně z období zahrnující polovinu 18. až 2. polovinu 20. století, většina je z přelomu 19. a 20. století. Jednotlivosti pocházejí z poloviny 16. a z 1. poloviny 17. století. Základ sbírky tvoří fondy bývalého Krajinského muzea ve Vizovicích, fondy Musejní společnosti Luhačovice, fondy bývalého muzea v Napajedlích, fondy z Pamětní síně v Tlumačově a soubor předmětů ÚLUVu v Uherském Hradišti. Rozsáhlý soubor předmětů byl získán v 60. letech 20. století v rámci výzkumu a dokumentace podomácké výroby dřevěného nářadí na Podřevnicku, početný soubor kraslic pochází ze soutěží organizovaných muzeem v 80. letech 20. století. Větší celky byly shromážděny od lidových výrobců a tvůrců z regionu (řezbáři, pekaři, krasličáři) v 60.–80. letech 20. století. V roce 1973 byla díky sběrné akci malenovických občanů získána vzácná a ucelená kolekce nástrojového vybavení řemeslnických dílen z Malenovic.
PředmětyEtnografická sbírka obsahuje tyto specifické fondy: devocionálie, domácnost (vybavení), dřevořezba, fotografie (etnografická), hospodářství (vybavení hospodářské usedlosti – zemědělské nářadí ze dřeva, kovu, slámy, kůže), hudební nástroje, hračky, ikonografie (etnografická), keramika, kraslice, modely, nábytek, sklo, stavitelství, škola, textil, tisky a rukopisy (kramářské tisky, náboženské tisky), zvykosloví, živnosti a řemesla (nástroje a dokumentace řemeslnických dílen).br/br/Základ sbírky textilu tvoří sběry Musejní společnosti Luhačovice z období první světové války, jde o nejvzácnější a nejstarší kusy především lidového obřadního a krojového textilu z oblasti luhačovického Zálesí i celé jihovýchodní Moravy. V posledních desetiletích se sbírka rozrůstá o městský textil, ale zejména o soubor dokladů historie luhačovického lázeňství, zahrnující písemnosti, fotografie, pohlednice, lázeňské sklo a porcelán, lázeňský nábytek apod., včetně dokumentace tvorby architekta Dušana Jurkoviče v luhačovických lázních.br/br/Samostatně je v rámci sbírky vyčleněn fond dialektologa Františka Bartoše. Skupinu osobních fondů doplňují drobnější pozůstalostní celky regionálních badatelů (Metoděj Bakala, Markéta a Josef Fridrichovi, Jaroslav Koželuha, František Mrlík, Karel Pekárek, Josef Šik, Adolf Šiška a Antonín Šulc).br/
Obor11 - Etnografická
Počet předmětů35060
Projekt CZ.1.06/1.1.00/17.09385 „Modernizace elektronického systému stávajícího státního registru CES“
Projekt je spolufinancován z prostředků EU, Evropského fondu pro regionální rozvoj, prostřednictvím IOP, oblast intervence 1.1.