9 - Archeologická

  1. Sbírkalupa Regionální sbírka Železnicka
    ÚzemíPřírodní kotlina s městečkem Železnice je nejsevernější částí Jičínska osídlenou téměř v celém pravěku, raného i vrcholného středověku. V místě byla z náhodných nálezů a několika výkopů na místech s archeologickými objekty shromážděna a do současnosti zachována archeologická sbírka obsahující množství nálezů různé výpovědní hodnoty.
    Mikroregion Železnice je krajinou plochy přibližně 3 x 2,5 km. Zaujímá katastrální území Železnice a jeho blízké okolí. Do oblasti archeologických nálezů spadají i okolní hrady – Bradlec, Kumburk a Brada. Některé nálezy pocházejí z oblasti Českého ráje.
    ObdobíArcheologická sbírka se začala vytvářet zejména v období mezi oběma světovými válkami 20. století. Po druhé světové válce spravoval a evidoval tyto sbírky místní rodák Václav Vojtíšek, který zaznamenal (často přímo na předmět) místo a rok nálezu, někdy i jméno nálezce předmětu. Nejčastějšími dárci byli místní obyvatelé, jako např. Václav Šťastný, Václav Kozák, Antonín Hoch, pan Špůr, Dr. J. Macháček, Adolf Vích, František Rieger, František Brož a Josef Brož. Jediný archeologický výzkum v Železnici provedl Vít Vokolek v souvislosti se stavbou kravína v roce 1960. Při skrývce byly v roce 1955 narušeny jámy sídliště kultury lužické. Tato sbírka byla zpracována v letech 1986 - 1988 PhDr. Evou Ulrychovou, k nálezům byly postupně doplněny a ověřeny
    PředmětySbírka obsahuje běžné nálezy keramiky, skla, kamenných a železných nástrojů a předmětů z období od neolitu 6 000 let př. n. l. až po vrcholný středověk.
    Obor9 - Archeologická
    Počet předmětů172
       Bronzová úplně zachovaná jehlice s dvojkonickou hlavičkou a dvěma prstenci pod ni na krčku.  Bronzový nůž se třemi otvory v obdélném řapu,latén,z plochého kostrového hrobu,místo nálezu Lháň u Železnice.  Čepelky 1x obsidián a 2x křemen, neolit, místo nálezu Železnice.  Dvě třetiny hradištní nádoby hrnce vejčitého tvaru v.197 mm, zdobená dvěma vlnicemi.  Horní polovina komorového kachle s nástavbou v podobě cimbuří, pod ním plastický pletenec a koruny dvou stromů, středověk.  Jednoduchý hliněný vakovitý džbánek s jedním páskovým uchem, šedohnědé barvy,místo nálezu vrch Železný,starší doba bronzová.  Kamenná sekerka,šedozelená břidlice,eneolit. Kotlík šedohnědé barvy s páskovým uchem nepřevyšující okraj, nezdobený,výška 67 mm, únětická,místo nálezu Železnice.  Masivní tuhovaný okraj soudkovité nádoby tmavošedé barvy,mladší doba železná, místo nálezu Železnice-Felčarovsko.  Miska, povrch šedohnědý,široce rozevřená,okraj římsovitě zesílen, protilehlá ouška,průměr okraje 168 mm. Podhrdlí amfóry tmavošedé barvy, zbytky ouška, výzdoba,doba slezskoplatěnická.  Pryskyřičný váleček o průměru 11 mm, pečetní hmota, středověk. Sekerka s uraženým týlem,tmavěšedého povrchu,otvor o průměru 22 mm,povrch silně hlazený a lesklý,eneolit.  Střep z velké tuhované nádoby a to z podhrdlí a výduti, zdoben plastickou páskou v podobě opus spicatum.  Střep z velké zásobnice, barva šedohnědá,zdobení vlnitými a lomenými žlábky, neolit,místo nálezu Železnice.  Šedohnědý střep z výduti nádoby, zdoben radýlkem, z období 13. století Velký zlomek okraje soudkovité nádoby šedavé barvy, hradištní, místo nálezu Železnice. Zdobený paroh,pravěk,kozí roh zdobený třemi řadami příčných zářezů. Železnice. Zlomek drátěné košile ze železných kroužků,místo nálezu hrad Bradlec.  Zvířecí zuby pravděpodobně koňské,10. stol.př.n.l.  Železná struska, středověk, váží 1 kg. Místo nálezu Dubina severovýchod od Železnice.