24 - Kresba a grafika

  1. Sbírkalupa Sbírka Ostravského muzea
    Odkaz na www stránkyhttp://www.ostrmuz.cz
    ÚzemíPodsbírka obsahuje grafickou a kreslířskou tvorbu výtvarných umělců z Čech, Moravy, Slezska, střední a západní Evropy.
    ObdobíNejstarší předměty pocházejí z období vrcholného středověku, převážná část sbírky pochází z období od 18. do druhé poloviny 20. století.
    PředmětySbírka začala vznikat již na konci 19. století.
    Nejstarší mistrovská díla reprezentují barokní vedutistickou tvorbu Mathäeuse Meriana či Friedricha Bernharda Wernera, z mladších mistrů nutno vyzdvihnout epochální korpus vedut českých, moravských a slezských měst a hradů autorské dvojice Haun – Kaliwoda, veduty Ernsta Wilhelma Knippela, Jakoba Alta nebo Erwina Pendla.
    Základ podsbírky tvoří soubor kreseb a grafik regionálních autorů s důrazem na regionální tematiku (ostraviaka, průmyslové motivy). . Jmenovitě jde zejména o vývojově významná díla Vladimíra Kristina, Ferdiše Duši, Viléma Wünscheho, Valentina Držkovice, Viktora Kutzera, Ferdinanda Tilla, z mladších potom zejména Milana Zezuly či Jana Hinčici.
    Součástí podsbírky jsou rovněž portréty, zátiší, žánrové scény, díla s křesťanskou tematikou, včetně drobné devoční grafiky, dále plakáty, módní listy, propagační materiály, diplomy a grafické štočky.
    Podsbírka kresby a grafiky se průběžně rozrůstá o nové akvizice. Sbírkové předměty jsou návštěvníkům prezentovány formou krátkodobých výstav.
    Obor24 - Další
    Počet předmětů4076
      Josef Mathauser: Loučení Karla Havlíčka s rodinou,1906 Vějíř ze Slovanského bálu Julie Sýkorové, 1848 Dopis Karla Havlíčka z Brixenu bratru Františkovi, 1853 Klavír značky Blüthner Zdenky Havlíčkové, 1870 Kniha z osobního vlastnictví Karla Havlíčka  Brýle Josefíny Havlíčkové Část dýmky Karla Havlíčka Dekorační lžíce Josefíny Havlíčkové, matky Karla Havlíčka Empírové hodiny z bytu Karla Havlíčka Fotografie Františka Havlíčka, bratra Karla Havlíčka, s chotí Portrét komisaře Franze Dedery, který doprovázel Havlíčka do Brixenu Havlíčkova slavnost v Borové, asi 1906 Havlíčkovo povolení na cestu ruskými guberniemi, 1845 Havlíčkův Slovan z prosince 1850 Herní deska s kameny z majetku Fany Weidenhofferové Jehelníček Julie Havlíčkové Jehlice do vlasů Julie Havlíčkové  Portrét Julie Sýkorové, manželky Karla Havlíčka Kapesní nůž Matěje Havlíčka Kazeta na hodinky z rodiny Havlíčkovy kniha Jiřího Moravy C. k. disident Karel Havlíček z roku 1986 Foto křtu lodi Karel Havlíček Borovský Křestní čepec Zdenky Havlíčkové, 1848 Láhev s umučením Páně Josefíny Havlíčkové  Max Švabinský: Portrét Karla Havlíčka, 1956 Odhalení sochy Havlíčka v Německém Brodě roku 1924 Odznak havlíčkovských slavností v Havlíčkově Brodě 1946 Odznak k 50. výročí sochy Havlíčka v Kutné Hoře roku 1933 Odznak k 100. výročí narození Havlíčka v Borové roku 1921 Odznak k odhalení sochy Havlíčka v Prostějově roku 1921 Odznak k oslavám Havlíčka roku 1946 v Havlíčkově Brodě Odznak z havlíčkovských oslav v Borové 1931 Pamětní knížka s vlasy rodiny Julie Havlíčkové Pečetní prsten Karla Havlíčka Plaketa s Karlem Havlíčkem, nedatováno Psací stůl užívaný Havlíčkem  Rytina revolučních bojů v Praze 1848 Rytina sv. Makaria přivezená Havlíčkem z Ruska Sčot přivezený Havlíčkem z Ruska Sekáček na cukr Matěje Havlíčka Portrét Siegfrieda Kappera Snubní prsten Julie Havlíčkové Snubní prsten Karla Havlíčka Špička na doutníky Karla Havlíčka Talíř z rodiny Karla Havlíčka darovaný do muzea Masarykem Turistický odznak na hůl s Havlíčkovým domem v Havl. Brodě Uložení podsbírky Karel Havlíček Borovský Uložení podsbírky Karel Havlíček Borovský Uložení podsbírky Karel Havlíček Borovský