25 - Sbírky Muzea v Kelči

 1. Sbírkalupa Sbírka Muzea regionu Valašsko, muzeum ve Valašském Meziříčí
  ÚzemíSbírky uložené v depozitáři v Kelči jsou původními sbírkami zrušeného muzea v Kelči. Do správy OVM Vsetín byly předány Místním národním výborem v Kelči na počátku 70. let 20. stol. Většinou se vztahují k území městečka Kelče (na Valašskomeziříčsku) a nejbližšího okolí.
  ObdobíSbírky bývalého muzea v Kelči zahrnují historické období 17. - 20. století.
  PředmětySbírky jsou rozdělené do tří tematických okruhů: národopis, historie a pozůstalost kelečské rodiny Křičků. Rodinná pozůstalost Křičků obsahuje památky na otce Františka (1848 - 1891), který v Kelči působil jako řídící učitel a kultuře oddaný občan, jeho syny Jaroslava (1882 - 1969), hudebního skladatele a Petra (1884 - 1949), básníka a překladatele světové literatury a dceru Pavlu, provdanou Homolkovou (1886 - 1972), učitelku, spisovatelku a národopisnou pracovnici. Pozůstalost sestává z osobních dokladů, korespondence, rukopisů a tisků, knih, osobních předmětů zůstavitelů fondu, fotografií a obrazů. Národopisné sbírky obsahují kuchyňské náčiní a nádobí z keramiky, dřeva, kovu, slámy, skla, pracovní nářadí, dýmkařskou dílnu, pomůcky na praní a žehlení prádla, nástroje na zpracování lnu a vlny, malované truhly. Historické sbírky obsahují sklo nápojové i osvětlovací, hodiny, zbraně palné i chladné, hudební nástroje, zvony, plastiku církevní, obrazy, mince, odznaky, pečetidla.
  Obor25 - Jiná
  Počet předmětů2202
   Šablony na kování kelečských dýmek z dílny F. Mašláně, železo, Kelč, začátek 20. století. Odlejvák k dýmce „obkusce“, dřevo, Kelč, přelom 19. a 20. století. Reklamní dýmka „obkuska“ kelečského dýmkaře Arnošta Botha, dřevo, Kelč, začátek 20. století. Cigaretová špička, třešeň, plast (?). Špulířový vrták k šlapacímu soustruhu – nástroj k výrobě dýmek, dřevo, kov, Kelč, přelom 19. a 20. století. Školní výkres dýmky dýmkařského učně F. Mašláně, papír, Kelč, 1928-1929. Ševcovské kladívko, topůrko, dřevo, Kelč. Floky ševcovské – k upevňování podešví, buk, Kelč. Očka na šněrování lyžařských bot, kov, Kelč. Lžíce řezbovaná, lípa, Kelč. Kužel na přeslici, javor, Kelč. Stolek ševcovský, dřevo, Kelč. Uložení sbírkových předmětů Uložení sbírkových předmětů Pohár, kamenina, Rajnochovice či okolní dílny, 2. polovina 19. století. Kalamář, kamenina, Rajnochovice či okolní dílny, 2. polovina 19. století. Vzory na hlavičky a odlejváky kelečských dýmek z dílny F. Mašláně, 77 kusů, lepenka, Kelč, začátek 20. století. Předřez na hlavičku dýmky „obkusky“, olše, Kelč, přelom 19. a 20. století Polotovar odlejváku dýmky „obkusky“, olše, Kelč, přelom 19. a 20. století. Hlavička dýmky „krkovky“ s vyraženou značkou BRUYE`RE GARANTIE, bruyére, Proseč (?). Troubel k dýmce, třešeň. Pilečka do šlapacího soustruhu – nástroj na ořezávání hlaviček a odlejváků dýmek před nasazením kování, dřevo, kov, Kelč, přelom 19. a 20. století Hladítko ševcovské – na ohlazování okrajů podrážek, kov, dřevo, kůže, Kelč. Guma na podpatky dámských bot, guma, Kelč. Podkůvky na podpatky pánských bot, železo, Kelč. Forma na máslo, javor, Babice. Žehlička na dřevěné uhlí s litinovou vložkou, železo, dřevo, Kelč. Uložení sbírkových předmětů