25 - Varia

  1. Sbírkalupa Sbírka Ostravského muzea
    PředmětyPodsbírka je rozdělena do několika oddílů: hračky, technika, domácí technika, kočárky, svítidla, lékárna a zdravotnictví, šicí a pletací stroje, církevní, fotoateliér, montanistika (hornická svítidla, nářadí, modely), sportovní potřeby, psací a počítací stroje, zrcadla, pečetidla a razítka. Oddíl hračky obsahuje hračky převážně z 20. století od panenek, pokojíčků pro panenky, kočárky pro panenky, až po plyšové hračky, autíčka, stolní hry a stavebnice. Zajímavé jsou tři dřevěné hlavolamy z 30. let 20. století, které se dají rozložit na stůl, dvě židle a lavici.
    V oddíle technika jsou zastoupeny dopravní prostředky – kola, i z 19. století – Draisův jízdní stroj, Michauxovo kolo a dvě vysoká kola, televizory (např. první československá televize Tesla), rádia a gramofony z 20. století, také gramofon s troubou a Edisonův fonograf s voskovými válečky, polyfony, orchestrion z konce 19. století, limnigraf německého výrobce A. Otta z počátku 20. století, nivelační přístroj vídeňského výrobce Neuhöfer & Sohn z roku 1916 i čtyřobjektivový mikroskop vyrobený roku 1910 v Praze firmou Srb a Štýs a další.
    Oddíl domácí technika tvoří kuchyňské roboty, např. první robot Zbrojovky Brno, elektrické ruční šlehače (např. z Novoborských strojíren z 60. let 20. století), holicí strojky, vysoušeče vlasů, kuchyňské váhy i decimálky, vysavače aj.
    Oddíl kočárky byl rozšířen roku 2020 zakoupením několika zajímavých kočárků z první poloviny 20. století z rušeného soukromého muzea Na Větrné hůrce.
    V oddíle svítidla jsou lustry, stojací lampy a stolní lampičky elektrické i na petrolej.
    Oddíl lékárna a zdravotnictví zahrnuje vybavení ostravské lékárny U radnice (lékárenské stojatky, nádoby na masti, přístroje na výrobu pilulek i čípků, váhy) z 20. století, ale také homeopatickou lékárnu z konce 19. století, plechové krabičky od léků, třecí misky s paličkami, laboratorní sklo, ionizační a masážní přístroje aj.
    V oddíle šicí a pletací stroje je několik šicích strojů zn. Singer z 19. i 20. století, šicí stroj na vyšívání řetízkového stehu, šicí stroj na kůži i šicí stroje na elektrický pohon a ruční pletací stroj Dopleta 180 z roku 1976.
    V církevním oddíle jsou svaté obrázky, klášterní práce, pomazání nemocných, růžence, křestní upomínky i medaile, nádobky na svěcenou vodu, kadidelnice, věčná světla, kříže s ukřižovaným Ježíšem Kristem, reliéfy a přívěsky se svatými, pontifikální spony, pateny, lodičky na kadidlo, monstrance, relikviáře a láhve trpělivosti.
    V roce 2011 se oddíl fotoateliér rozrostl např. o část vybavení ostravského fotoateliéru Jana Spisara z první poloviny 20. století, v roce 2019 o část vybavení vítkovického fotokroužku z druhé poloviny 20. století.
    V oddíle montanistika je vývojová řada hornických svítidel používaných na Ostravsku, hornické nářadí, kylofy, slavnostní švancary, záchranné přístroje i hornické modely z počátku 20. století.
    Nejméně početný je oddíl sportovních potřeb, ve kterém je tenisová raketa a sáňky.
    V oddíle psací a počítací stroje jsou nejstarší psací stroje Mignon z počátku 20. století. Více je zde psacích a počítacích strojů z 2. poloviny 20. století.
    V oddíle zrcadla jsou nástěnná i stolní zrcadla.
    V oddíle pečetidla a razítka je např. pečetidlo šenovského panství, pečetidlo města Bílovce a Bíloveckého mužského pěveckého spolku, ale také pečetidlo Chlebové komise města Mariánských Hor (dnes součást Ostravy). V tomto oddíle se nachází také část vybavení poslední ostravské ruční razítkárny.