25 - Etnografie, uměleckoprůmyslové práce, obrazy předměty denní potřeby

  1. Sbírkalupa Sbírka Městského muzea a galerie v Hranicích
    PředmětyVe sbírce je 2289 evidenčních čísel (stav k 04/2016), sbírka obsahuje přes čtyři tisíce kusů různorodých předmětů. Jedná se o předměty uměleckoprůmyslové (sklo, porcelán, cín, keramika), etnografické, sakrální předměty, obrazy, sošky, hodiny a předměty denní potřeby v domácnosti, průmyslové výrobky (historické žehličky, vysavač a další), ale také starožitný nábytek. Předměty pocházejí převážně z Hranic a Hranicka, výjimečně z Evropy. Některé kousky získalo muzeum formou darů, některé z pozůstalostí, některé zakoupilo. Značná část sbírky pochází z období založení muzea, z roku 1905, kdy byl vytvořen základ současných sbírek.
    Velmi cenná je hranická fajáns, která byla vyráběná v manufaktuře založené knížetem Dietrichštejnem přímo v Hranicích. První výrobky měly barokní tvary zdobené květinovým dekorem, později výroba byla v klasicistním stylu. Na hranických výrobcích se také objevuje imitace dřeva a tehdy módní romantická krajina. Manufaktura měla i vzor typický jen pro Hranice a prodávala ho pod malovanou značkou DW tedy Dietrichstein Weisskirchen. Jedná se například o konvici na kávu, na které jsou černou barvou namalovaní koně. Později se také vyrábělo nádobí s hnědou glazurou zdobené bílým malovaným dekorem s květy. O tento výrobek byl velký zájem a zboží se prodávalo ještě za tepla. Manufaktura produkovala také sošky a drobné plastiky, které jsou dnes velmi ceněné mezi starožitníky.
    Největší obraz, který se ve sbírce nachází, je obraz Hranic. Je v dlouhodobé výpůjčce městu Hranice a je umístěný v zasedací místnosti. Ve sbírce je také rozsáhlý soubor akvarelů hranického malíře Jana Pinkavy, který zachytil ve svém díle neopakovatelnou atmosféru Hranic ve druhé polovině 19. století.
    Sbírka také zahrnuje rozsáhlý betlém z přelomu 18. a 19. století, který mohla veřejnost vidět na Vánoční výstavě v roce 2015.