Uživatel nepřihlášen
Kde jsem: Hlavní stránka » Detail záznamu
24 - Varia
-
ÚzemíPředměty ve sbírce pocházejí většinou z území teplického regionu - Trnovany, Krupka, Bílinsko, Duchcovsko - zčásti z míst regionů sousedních - Ústecko, Mostecko - nebo jiných - Chomutovsko, Chebsko, Loketsko, Příbramsko, Úštěcko - z Moravy a Slezska a také z ciziny - Slovensko, Německo (hlavně Sasko a Lužice), Maďarsko.
ObdobíNejstarší předměty jsou ze 17. století, kostru tvoří předměty z 18. a 19. století, zbytek se datuje do 50. let 20. století. První předměty jsou ze sbírky A. H. Fassla (lidový malovaný nábytek, zdobené součásti oblečení, drobné předměty lidového umění, kolekce hraček a podomácku zhotovovaných dřevěných výrobků z Krušných hor). V letech 1955-1957 byl fond obohacen akvizicemi z průzkumu pohraničních obcí a z vesnic českého středohoří o doklady se vztahem k zemědělské výrobě. Od 60. let 20. století byla prováděna dokumentace obcí v záborovém území hnědouhelných dolů na Bílinsku a byly získány části zařízení bytů a pracovního nářadí. V dalších letech byla sbírka postupně doplňována v rámci akviziční činnosti muzea formou darů nebo nákupů.
PředmětySbírka je rozdělena tématicky na několik hlavních celků: zemědělství ( většinou pocházející z likvidovaných obcí na Bílinsku - Radovesice, Hetov, Dřínek, Jenišův Újezd, Břežánky, Břešťany, Liptice a z Ahníkova na Chomutovsku); soubor domácího nářadí k zpracování rostlinné a živočišné produkce; provoz domácnosti, univerzální nářadí; předměty k doplňkové obživě horníků; řemeslnické nářadí (formy na tisk látek, inventář bednářské dílny z Trnovan, kovárny v Hetově, vybavení ševce z Teplic, tesařské sekery, vrtáky, nebozezy, římsové hoblíky, hoblovací lavice); příprava stravy; lidový nábytek (malované truhly, skříně, misníky, pulpity, stoly, židle, kolébky, almárky na potraviny, lavice, umyvadla, věšáky, poličky, celé zařízení kuchyně a ložnice z Liptic); oděv, obuv, doplňky (mužské kožené pásy protažené pavími pery, ženské a dětské čepce vyšívané uzličkovou technikou nebo zlatou nití, punčochy, šátky, dřeváky, mosazné a železné prsteny), lidová keramika, - hrnčina, fajáns, kamenina, bělnina (velké mísy a hrnky z Levína, hnědě glazované nádobí /mísy zadělávačky, plotňáky, krajáče, mlékače, sádláky, zeláky a zásobnice z Teplicka, fajánsové talíře a kropenky z Moravy a Žitavy, džbány ze Slezska a Lužice, kameninové lahvice na minerální vodu z Bíliny, Chebska a Německa); lidová umělecká tvorba (obrázky na skle, mariánské sošky z poutí, prysky, lahve s výjevem ukřižování, figurální úly, betlémy dřevěné, voskové, papírové, cínový, hračky dřevěné a cínové z Litvínovska a Německa, kraslice). Předměty ze sbírky jsou využívány v krátkodobých výstavách, samostatná výstavy betlémů byla uspořádána v Polsku a v roce 2008 v Teplicích.
Obor11 - Etnografická
Počet předmětů3061
Podsbírka obsahuje kulturní památky
Projekt CZ.1.06/1.1.00/17.09385 „Modernizace elektronického systému stávajícího státního registru CES“
Projekt je spolufinancován z prostředků EU, Evropského fondu pro regionální rozvoj, prostřednictvím IOP, oblast intervence 1.1.